Chorzów - zacheuszki w kościele pw. Świętego Józefa

Galeria znaków konsekracyjnych z kościołów zabytkowych i nie tylko
Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Chorzów - zacheuszki w kościele pw. Świętego Józefa

Postautor: Karolina Kot » wtorek 24 lip 2018, 19:02

W kościele pod wezwaniem Świętego Józefa w Chorzowie, znajdującym się przy ulicy Łagiewnickiej, dostrzec można bardzo ładne zacheuszki. W pierwszej chwili nie za bardzo połapałam, czym tak naprawdę są starannie wykonane, mozaikowe przedstawienia dwunastu Apostołów, dopiero po chwili dotarło do mnie, z czym mam do czynienia.
Chorzowskie zacheuszki są bardzo ładne, to jedne z najciekawszych współczesnych form krzyżyków konsekracyjnych, jakie do tej pory widziałam. Pochodzą prawdopodobnie z czasów I Wojny Światowej. Nieco podobne formą zacheuszki odnajdziemy w kościele pod wezwaniem Świętej Anny w Katowicach - Nikiszowcu.

Zdjęcia wykonałam w lipcu 2018 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Kościół pw. Świętego Józefa w Chorzowie - zacheuszki (1).JPG
Kościół pw. Świętego Józefa w Chorzowie - zacheuszki (1).JPG (46.82 KiB) Przejrzano 3360 razy
Kościół pw. Świętego Józefa w Chorzowie - zacheuszki (6).JPG
Kościół pw. Świętego Józefa w Chorzowie - zacheuszki (6).JPG (39.15 KiB) Przejrzano 3360 razy
Kościół pw. Świętego Józefa w Chorzowie - zacheuszki (5).JPG
Kościół pw. Świętego Józefa w Chorzowie - zacheuszki (5).JPG (45.81 KiB) Przejrzano 3360 razy
Kościół pw. Świętego Józefa w Chorzowie - zacheuszki (4).JPG
Kościół pw. Świętego Józefa w Chorzowie - zacheuszki (4).JPG (32.53 KiB) Przejrzano 3360 razy
Kościół pw. Świętego Józefa w Chorzowie - zacheuszki (3).JPG
Kościół pw. Świętego Józefa w Chorzowie - zacheuszki (3).JPG (38.36 KiB) Przejrzano 3360 razy
Kościół pw. Świętego Józefa w Chorzowie - zacheuszki (2).JPG
Kościół pw. Świętego Józefa w Chorzowie - zacheuszki (2).JPG (45.15 KiB) Przejrzano 3360 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Zacheuszki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości