Częstochowa - grób polskiego lotnika na Kiedrzynie

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Częstochowa - grób polskiego lotnika na Kiedrzynie

Postautor: Karolina Kot » piątek 30 lis 2018, 11:18

W Częstochowskiej dzielnicy Kiedrzyn, u zbiegu ulic Stefana Kisielewskiego i Ludowej, znajduje się grób polskiego lotnika, Michała Brzeskiego, poległego 2 września 1939 roku.
Porucznik Brzeski, służący w 64 Eskadrze Bombowej, tego dnia uczestniczył w swoim pierwszym bojowym zadaniu: miał zbombardować niemieckie kolumny pancernych wojsk, zbliżających się do Częstochowy.
Niestety, samolot PZL.23B "Karaś", którym leciał, został trafiony.
Uszkodzeniu uległ zbiornik z oliwą samolotu, a sam lotnik został ranny odłamkiem w brzuch.
Po chwili pomyłkowo w nadal lecącego w powietrzu "Karasia" trafiły pociski polskich oddziałów.
W wyniku ostrzału Michał Brzeski zginął, a jego pilot i strzelec zostali ranni. Samolot przymusowo wylądował na polach wsi Kiedrzyn, niedaleko pozycji obronnych 27 Pułku Piechoty, około 3,5 km od Jasnej Góry. Brzeski, którego mogiła znajdowała się początkowo w miejscu śmierci, został ekshumowany i pochowany przy kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli w Kiedrzynie, który od roku 1975 jest dzielnicą Częstochowy.
Z płyty pomnika nagrobnego spogląda na nas uśmiechnięta twarz młodego człowieka, który oddał swoje życie w obronie Polski.

Zdjęcia wykonałam we wrześniu 2018 roku.
Lokalizacja
Bardzo mi było tamtego dnia nie po drodze jechać do tej mało znanej mogiły i bałam się, że zabłądzę, jednak napis umieszczony na nagrobku zrekompensował trud.
Potraktowałam go personalnie.
"Przechodniu, powiedz matkom, gdzie leżą ich syny, wierne Ojczyźnie do ostatniej życia godziny".

I właśnie to staramy się robić wspólnie z innymi członkami naszego Forum - opisywać i opowiadać w internecie o takich grobach.
Tyle że już nie matkom, a wnukom, prawnukom i praprawnukom. I oby dalej.
Załączniki
Grób lotnika (1).JPG
Grób lotnika (1).JPG (127.57 KiB) Przejrzano 3719 razy
Grób lotnika (2).JPG
Grób lotnika (2).JPG (108.27 KiB) Przejrzano 3719 razy
Grób lotnika (3).JPG
Grób lotnika (3).JPG (52.06 KiB) Przejrzano 3719 razy
Grób lotnika (5).JPG
Grób lotnika (5).JPG (125.55 KiB) Przejrzano 3719 razy
Grób lotnika (6).JPG
Grób lotnika (6).JPG (111.84 KiB) Przejrzano 3719 razy
Grób lotnika (8).JPG
Grób lotnika (8).JPG (122.34 KiB) Przejrzano 3719 razy
Grób lotnika (5).JPG
Grób lotnika (5).JPG (125.55 KiB) Przejrzano 3719 razy
Grób lotnika (7).JPG
Grób lotnika (7).JPG (104.31 KiB) Przejrzano 3719 razy
Grób lotnika (4).JPG
Grób lotnika (4).JPG (36.52 KiB) Przejrzano 3719 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Częstochowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości