Nowy Sącz - nowy cmentarz żydowski

Posty: 203
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2020, 15:59

Nowy Sącz - nowy cmentarz żydowski

Postautor: Jan Poszeptynski » poniedziałek 03 lut 2020, 22:03

Cmentarz z hebrajskiego - bet kwarot - "dom grobów", bet-ha-chajim - "dom życia",
bet ha-olam - : dom wieczności".
Cmentarz żydowski w Nowym Sączu znajduje się u zbiegu ul. Rybackiej i ul. Tarnowskiej, w północnej części miasta, przy ujściu rzeki Kamienicy do Dunajca. Zajmuje powierzchnię 3,05 ha.
Otoczony jest metalowym płotem na podmurówce z macew z wejściem od ul. Rybackiej. Teren jest płaski, w pobliżu rzeki, porośnięty trawą i nielicznymi drzewami, zadbany.
Cmentarz założony został w drugiej połowie XIX w., poszerzony w 1926 roku. Do dziś zachowało się kilkaset nagrobków, głównie z hebrajskimi inskrypcjami. Pojawiają się także napisy w jidysz i po polsku. Płyty nagrobne ustawione są w kierunku południo-wschodnim.
Teren cmentarza podczas okupacji niemieckiej był miejscem masowych egzekucji zarówno ludności żydowskiej jak i chrześcijańskiej. Zamordowanych chowano w zbiorowych mogiłach. Ofiary te upamiętnia pomnik, odsłonięty 18.06.1959 roku. Umieszczono na nim napis: „Ofiarom hitlerowskiego barbarzyństwa i bohaterom walk o wolność narodu polskiego 1939–1945 r.”. W czasie wojny Niemcy użyli część macew do brukowania sądeckich ulic. Obecny układ macew powstał po 1945 roku.

http://www.sztetl.org.pl/pl/article/now ... -rybacka-/

PS. na zdjęciu ostatnim znajduje się tłumaczenie z jidysz na język polski napisu z macewy.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość