Otmuchów - domniemane stanowisko przeciwlotnicze

Moderator: warschauer44

Posty: 28028
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Otmuchów - domniemane stanowisko przeciwlotnicze

Postautor: Karolina Kot » piątek 22 mar 2024, 00:04

W Otmuchowie (Ottmachau), mieście położonym w powiecie nyskim, pomiędzy ulica Adama Mickiewicza, a korytem Nysy Kłodzkiej, na terenie parku, na Open Street Map zaznaczono "podstawę działa przeciwlotniczego".
Rzecz jasna pognałam Archimedesem do Otmuchowa, na ulicę Parkową, żeby toto sprawdzić.

Obiekt istnieje tam rzeczywiście: jest to dość duża, betonowa, okrągła konstrukcja, częściowo przysypana ziemią i nieczytelna. Na pierwszy rzut oka ani chybi, FLAK - bateria.
Ponieważ to miejsce było przed II Wojną Światową miejskim parkiem zastanawiam się, czy nie są to raczej relikty jakiejś fontanny bądź prawdziwego kwietnika (nie mylić z "kwietnikiem" :-) ).
Lokalizacja w dole miasta, tuż nad rzeką, także budzi zastrzeżenia. No ale tuż obok znajdują się przecież schrony wchodzące w skład :arrow: Pozycji Nysy (Neisse-Stellung), więc coś może być na rzeczy...

Wiem, że trudno będzie Wam to ocenić, patrząc tylko na moje zdjęcia (i na LIDAR, bo "kółko" jest tam czytelne), ale jestem bardzo ciekawa Waszych opinii.
P.S. Sorry, kolejny raz zapomniałam o komorze kabli...

Zdjęcia wykonałam w marcu 2024 roku.
Załączniki
Kwietnik (2).JPG
Kwietnik (2).JPG (166.26 KiB) Przejrzano 173 razy
Kwietnik (1).JPG
Kwietnik (1).JPG (155.52 KiB) Przejrzano 173 razy
Kwietnik (4).JPG
Kwietnik (4).JPG (176.2 KiB) Przejrzano 173 razy
Kwietnik (3).JPG
Kwietnik (3).JPG (136.63 KiB) Przejrzano 173 razy
Kwietnik (7).JPG
Kwietnik (7).JPG (43.94 KiB) Przejrzano 173 razy
Kwietnik (6).JPG
Kwietnik (6).JPG (50.73 KiB) Przejrzano 173 razy
Kwietnik (5).JPG
Kwietnik (5).JPG (163.57 KiB) Przejrzano 173 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2000
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 22:45

Re: Otmuchów - domniemane stanowisko przeciwlotnicze

Postautor: warschauer44 » piątek 22 mar 2024, 09:00

Przypomina to bardziej fundament pod jakąś altanę.
www.facebook.com/Luftschutz3345

Posty: 28028
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Otmuchów - domniemane stanowisko przeciwlotnicze

Postautor: Karolina Kot » piątek 22 mar 2024, 11:03

Prawda? Mnie też toto nie wygląda na stanowisko przeciwlotnicze.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2020
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Otmuchów - domniemane stanowisko przeciwlotnicze

Postautor: tom1977 » piątek 22 mar 2024, 19:28

Na pewno nie przypomina żadnej ze znanych podstaw pod Flak. Z pomiaru na geoportalu wynika, że ma to średnicę 10m.
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości