Jaworzyna Śląska - lokomotywa wąskotorowa WLs40

Moderator: Dawid_FSO

Posty: 28038
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Jaworzyna Śląska - lokomotywa wąskotorowa WLs40

Postautor: Karolina Kot » piątek 10 gru 2021, 06:55

Poza słynnym skansenem kolejowym w Jaworzynie Śląskiej (powiat świdnicki) można natknąć się na wiele innych, również bardzo ciekawych zabytków przeszłości, związanych z kolejnictwem.
Jednym z nich jest wypożyczona miastu zabytkowa, wąskotorowa lokomotywa spalinowa serii WLs40, przeznaczona na tor szerokości 600 mm.
Tego typu urządzenia były wykorzystywane głównie w górnictwie i przemyśle.
Opisany w wątku egzemplarz nosi numer fabryczny 795 i pochodzi z roku 1958. Został wyprodukowany przez słynne Poznańskie Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego i pierwotnie pracował dla cegielni "Złocieniec".
Mimo upływu lat wygląda obłędnie (przeciwnie do mojego leciwego Opla Archimedesa, którego tu i owdzie tlenki żrą, aż chrupie).

Zdjęcia wykonałam we wrześniu 2019 roku, ale mi trochę "zeszło z obróbką".
Lokalizacja

Oczywiście, w Jaworzynie starych ciuchci nie brakuje, ale tamte wszystkie są zgromadzone na terenie skansenu klejowego.
Tylko ta jedna ma całkowicie odmienny status bytu.
Załączniki
Wąskotorówka (1).JPG
Wąskotorówka (1).JPG (96.3 KiB) Przejrzano 1124 razy
Wąskotorówka (5).JPG
Wąskotorówka (5).JPG (89.62 KiB) Przejrzano 1124 razy
Wąskotorówka (4).JPG
Wąskotorówka (4).JPG (76.47 KiB) Przejrzano 1124 razy
Wąskotorówka (3).JPG
Wąskotorówka (3).JPG (38.98 KiB) Przejrzano 1124 razy
Wąskotorówka (2).JPG
Wąskotorówka (2).JPG (95.55 KiB) Przejrzano 1124 razy
Wąskotorówka (6).JPG
Wąskotorówka (6).JPG (68.17 KiB) Przejrzano 1124 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Ciekawe i zabytkowe lokomotywy oraz wagony kolejowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości