Strona 1 z 1

Warszawa - Wytwórnia Wódek „Koneser"

: wtorek 15 gru 2015, 21:34
autor: Karolina Kot
Na warszawskiej Starej Pradze, przy legendarnej ulicy Ząbkowskiej, znajdują się zabudowania niezwykle interesującego zakładu produkcyjnego, którego początki sięgają końca XIX wieku. Wytwórnię Wódek wzniesiono z cegły w stylu neogotyckim w miejscu, gdzie pierwotnie istniał folwark na "Szmulowiźnie". Jej projektantami byli prawdopodobnie Projekt architektoniczny przypisuje się L. Iwanowski oraz Kazimierzowi Loewegowi.

Pierwotnie na terenie obiektu funkcjonowały dwa oddzielne zakłady, ściśle ze sobą współpracujące. Były to: Rektyfikacja Warszawska, zajmująca się oczyszczaniem spirytusu oraz Warszawski Skarbowy Skład Win, odpowiedzialny za produkcję trunków z rektyfikowanego już spirytusu. Z czasem, po przekształceniach i zmianach właścicieli, obie fabryki połączyły się. Co ciekawe, Warszawska Wytwórnia Wódek „Koneser” była jednym z pierwszych stołecznych zakładów, które objęła elektryfikacja oraz jednym z najnowocześniejszych. W dodatku wykorzystywała do produkcji wodę oligoceńską, pochodzącą ze źródła zlokalizowanego na terenie obiektu. Wytwarzany towar był transportowany specjalną bocznicą kolejową do nieodległego dworca Warszawa Wileńska.

Jednak prawdziwy rozkwit wytwórni przypadł na okres międzywojenny. Jako "Państwowy Monopol Spirytusowy – Rektyfikacja Spirytusu i Wytwórnia Wódek" wypromowała ona wówczas tak znane i cenione do dziś marki wódki jak "Wyborowa", "Żytnia", "Luksusowa" czy "Żubrówka".

Niestety, rozwój firmy przerwał wybuch II Wojny Światowej, kiedy to produkcję alkoholu znacznie ograniczono, a następnie całkowicie wstrzymano. Większość z budynków i część wyposażenia przetrwała wojenną zawieruchę i po przekształceniach, remontach, odbudowie oraz modernizacji historyczna fabryka ponownie podjęła produkcję trunków, zarządzana przez Warszawskie Zakłady Przemysłu Spirytusowego "Polmos".

Kłopoty finansowe i przekształcenia ustrojowe sprawiły, iż wytwórnię zamknięto ostatecznie w roku 2007.

Aktualnie trwa proces rewitalizacji terenu fabryki, mające na celu utworzenie w tym miejscu Centrum Praskiego "Koneser" z ekskluzywnymi loftami, budynkami biurowymi oraz obiektami pełniącymi funkcje kulturalne - planuje się m.in. otworzenie w tym miejscu Muzeum Wódki Polskiej.

Co z tego wyjdzie - czas pokaże. Aktualnie zabudowania Wytwórni Wódek prezentują się bardzo interesująco. Moje zdjęcia pochodzą z maja 2015 roku.
Lokalizacja