Głubczyce - mozaiki w Miejskim Ośrodku Kultury

Posty: 28031
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Głubczyce - mozaiki w Miejskim Ośrodku Kultury

Postautor: Karolina Kot » wtorek 30 sie 2022, 06:25

W Głubczycach, w Miejskim Ośrodku Kultury znajdującym się przy ulicy Tadeusza Kościuszki 24, zachowały się całkiem fajne, ale kompletnie niedoceniane mozaiki, pochodzące z okresu PRL.
Na jedną z nich trafiłam zupełnie przypadkowo, drugą pokazała mi bardzo sympatyczna Pani z Biura Promocji.

Tak wygląda pierwsza mozaika. Ułożono ją z rozbitych płytek i szklanych bryłek.
Znajduje się bodaj na pierwszym piętrze. Kojarzy mi się z bratkami.
Załączniki
Mozaika I (4).JPG
Mozaika I (4).JPG (91.05 KiB) Przejrzano 913 razy
Mozaika I (3).JPG
Mozaika I (3).JPG (93.34 KiB) Przejrzano 913 razy
Mozaika I (2).JPG
Mozaika I (2).JPG (117.67 KiB) Przejrzano 913 razy
Mozaika I (1).JPG
Mozaika I (1).JPG (89.6 KiB) Przejrzano 913 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28031
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Głubczyce - mozaiki w Miejskim Ośrodku Kultury

Postautor: Karolina Kot » wtorek 30 sie 2022, 06:25

Druga mozaika, wykonana w sposób klasyczny, obecnie jest całkowicie zasłonięta przez jakąś szarawą płachtę.
Nie mam pojęcia, co przedstawia, chociaż Panie z MOK - u zrobiły, co mogły, by ją dla mnie odsłonić.
Bardzo za to dziękuję!
Po tym krótkim rzucie okiem uznałam, że dzieło to wygląda na kompozycję abstrakcyjną, całkiem zresztą ładną i doskonale zachowaną.

Nie mam pojęcia, kto był/jest autorem obu mozaik.
Ale wydaje mi się, że w czasach rosnącej popularności reliktów PRL, zdobienia tej klasy powinny być szczególnie promowane wśród turystów, a nawet wpisane do rejestru zabytków. Tak się dzieje już od kilku lat w innych miastach, dlaczego więc Głubczyce mają zostać w tyle, skrywając takie perełki za kotarą?
To miasto ma ogromny potencjał, nie do końca wykorzystywany.
Załączniki
Mozaika II (2).JPG
Mozaika II (2).JPG (69.17 KiB) Przejrzano 912 razy
Mozaika II (1).JPG
Mozaika II (1).JPG (31.35 KiB) Przejrzano 912 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość