Katowice Panewniki – dzwon przy bazylice

Posty: 263
Rejestracja: piątek 14 paź 2022, 19:41

Katowice Panewniki – dzwon przy bazylice

Postautor: Kama » piątek 08 mar 2024, 22:45

Ligota-Panewniki to dzielnica Katowic, w której mieści się Bazylika pw. św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz, sąsiadujący z nią, klasztor ojców franciszkanów Zakonu Braci Mniejszych.

Przy południowo-wschodnim narożniku tejże Bazyliki, wprost na ceglanym chodniczku, stoi sobie stary, zaśniedziały dzwon.

Nie znalazłam żadnych o nim informacji – skąd przybył i kiedy przybył, gdzie wcześniej dzwonił (komu dzwonił, to raczej wiadomo – franciszkanom, jak wynika z inskrypcji).
Znana jest jedynie data powstania dzwonu – to rok 1662.

Foto – marzec 2024

Bazylika.jpg
Bazylika.jpg (91.07 KiB) Przejrzano 149 razy

Dzwon_1.jpg
Dzwon_1.jpg (86.25 KiB) Przejrzano 149 razy

Dzwon_2.jpg
Dzwon_2.jpg (125.43 KiB) Przejrzano 149 razy

Dzwon_3.jpg
Dzwon_3.jpg (100.78 KiB) Przejrzano 149 razy

Dzwon_korona.jpg
Dzwon_korona.jpg (61.36 KiB) Przejrzano 149 razy


Górną część płaszcza zajmują dwa pasy ornamentów a pomiędzy nimi umieszczona jest inskrypcja zapisana w dwóch wersach.
Spisałam tę inskrypcję i przepuściłam przez słownik łacińsko-polski. Wynik poniżej.

Fragment inskrypcji.jpg
Fragment inskrypcji.jpg (82.87 KiB) Przejrzano 149 razy

Inskrypcja.jpg
Inskrypcja.jpg (39.44 KiB) Przejrzano 149 razy

Posty: 263
Rejestracja: piątek 14 paź 2022, 19:41

Re: Katowice Panewniki – dzwon przy bazylice

Postautor: Kama » piątek 08 mar 2024, 22:51

Na płaszczu tego dzwonu znajdziemy skromne zdobienia.
Z jednej strony, dobrze zachowany napis ANNO DOMINI 1662, a z drugiej – słabo czytelną płaskorzeźbę Matki Bożej z Dzieciątkiem w lewej ręce i berłem w prawej, a do tego mającej pod stopami półksiężyc.

Dzwon_data.jpg
Dzwon_data.jpg (96.86 KiB) Przejrzano 148 razy

Dzwon_płaskorzeźba1.jpg
Dzwon_płaskorzeźba1.jpg (95.55 KiB) Przejrzano 148 razy

Dzwon_płaskorzeźba2.jpg
Dzwon_płaskorzeźba2.jpg (114.36 KiB) Przejrzano 148 razy


Te atrybuty sugerują, że jest to przedstawienie Matki Bożej Pocieszenia.

Ale z takim berłem to może być też MB Wspomożenia Wiernych, albo np. MB Kodeńska, albo …

Szukam jakichś wskazówek, które mogłyby naprowadzić na ślad miejsca, dla którego ten dzwon został odlany, lub gdzie wcześniej „pracował” i skąd przybył do Panewnik.

Dzwon_w1.jpg
Dzwon_w1.jpg (115.23 KiB) Przejrzano 148 razy

Dzwon_w2.jpg
Dzwon_w2.jpg (114.89 KiB) Przejrzano 148 razy

Widok od dzwonu na boczne wejście.jpg
Widok od dzwonu na boczne wejście.jpg (118.42 KiB) Przejrzano 148 razy

Posty: 28025
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Katowice Panewniki – dzwon przy bazylice

Postautor: Karolina Kot » niedziela 10 mar 2024, 00:00

W Taciszowie koło Gliwic swego czasu dowiedziałam się, że odlewnie dzwonów z rozmysłem nie pozostawiały sygnatur zakładów na dzwonach swojej produkcji, by w przypadku wojny nie zarekwirowano im materiałów nadających się do przetopienia na pociski.
Musi być w tym jakieś źródło prawdy, gdyż większość starych dzwonów rzeczywiście nie posiada podpisu ich twórców, chociaż stworzenie takiego instrumentu muzycznego to nie lada sztuka.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2525
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Katowice Panewniki – dzwon przy bazylice

Postautor: Gniewko » niedziela 10 mar 2024, 19:27

Ja bym zaczął od poszukiwań tego całego Serafina. Bo w 1662 roku w Lublinie zaczyna szaleć ludwisarz Mikołaj de la Marche, a franciszkanie założyli tam konwent zaledwie 40 lat wcześniej.

Słowo "Serafin" nie musi oznaczać anielskiego tytułu

I trzeba by sprawdzić gdzie Mikołaj dzwony zawiesił i jaki klasztor w 1914 poniósł największe straty.
Maciej Rodziewicz


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Dzwony kościelne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości