Strona 1 z 1

Krótki wstęp

: środa 26 cze 2019, 19:57
autor: warschauer44
Istniejące na obszarze Polski budownictwo z okresu panowania Adolfa Hitlera jest zazwyczaj pomijane, a nieliczne – wydane w kraju - opracowania nie wyczerpują w całości tego zagadnienia.
W wielu miastach, jak również i na terenach wiejskich, zarówno na ziemiach „starej” Rzeszy jak i terenach doń w efekcie II wojny światowej wcielonych oraz na obszarach niewcielonych bezpośrednio do III Rzeszy, tj. Generalnym Gubernatorstwem, znajduje się charakterystyczna zabudowa tzw. Nazistowskiej Architektury i Urbanistyki.

Architektura spod znaku swastyki nie miała jednolitego stylu, jednak można w niej wyróżnić trend neoklasycyzmu, który używany był głównie w budownictwie obiektów administracji rządowej jak np. budynek Prezydium Rejencji Wrocławskiej (obecny Urząd Wojewódzki).
Drugi z trendów, spotykany w tej architekturze, charakteryzuje się budownictwem wiejskim, miasteczkowym, górskim (można go zaobserwować na terenie starej Rzeszy). Obiekty takie często są ucharakteryzowane na średniowieczne. Efekt osiągnięto przez zastosowanie m.in.: wysokich, czterospadowych lub dwuspadowych dachów, krytych ceramiczną dachówką, jak też drewnianych okiennic itp.

Budownictwo to było w założeniach monumentalne oraz surowe, jednakże z zachowaniem delikatnego detalu np. ozdobnymi gzymsami czy obramowaniem wejść i okien.
Mimo swej monumentalności zabudowa większości osiedli nie była zwarta; pomiędzy poszczególnymi budynki występowały odstępy, a w poszczególnych kwartałach osiedli tworzono dość duże podwórza, na których znajdowały się (i bardzo często znajdują do dnia dzisiejszego) tereny zielone, stworzone specjalnie dla mieszkańców.