Strona 1 z 1

Warszawa - relikty wieży spadochronowej w Parku Praskim

: wtorek 08 sie 2017, 18:35
autor: Mario
Na skraju najstarszego parku publicznego Warszawy, z trawnika wystaje trójkątny fundament z odciętymi fragmentami mocowań kratownicy. Jest to pozostałość po żelaznej wieży spadochronowej, stojącej tu w latach 1937-75. Wieża spadochronowa miała 28 m wysokości.

Re: Warszawa - relikt wieży spadochronowej w Parku Praskim

: wtorek 08 sie 2017, 18:37
autor: Mario
Dokładnie o wieży spadochronowej napisano na stronie twoja-praga.pl.

Fundamenty z resztkami konstrukcji metalowej wieży spadochronowej znajdują się w zachodniej części Parku Praskiego w pobliżu ulicy Wybrzeże Helskie w dzielnicy Praga Północ w Warszawie.

Wieża, której całkowita wysokość wynosiła 28 m stanęła na terenie Ogrodu Zabaw 100 Pociech w Parku Praskim w 1937 roku. Do wybuchu wojny służyła zarówno członkom Kolejowego Okręgu Ligii Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej, który był jej właścicielem jak i gościom lunaparku 100 Pociech.

"Wysokość pomostu, z którego realizowano skoki - 20 m. Prawdziwy spadochron o średnicy czaszy ok. 4 m utrzymywany był w stanie otwartym, dzięki osadzonej na obwodzie obręczy. Skoczek zakładał uprząż, złożoną z szelek, obejmujących podudzia i tułów. Uprząż zakończona dwoma szelkami była przymocowana do linek spadochronu za pomocą karabinków. Przy zeskoku z pomostu skoczek pokonywał około 3 metrową wysokość w stanie swobodnym, i następnie utrzymywany był przez system spadochronowo-linowy, który umożliwiał opadanie z prędkością około 3-4 m/s mniej więcej zbliżoną do warunków, istniejących podczas skoku z samolotu." - wspomina Paweł Elsztein.

Podczas okupacji wieża opuszczona uległa dewastacji. Tuż przed końcem wojny Niemcy dla osłony wiślanej przeprawy obudowali wieżę podporami drewnianymi odpowiednio wykrzyżowanymi i ustawili na pomoście działko przeciwlotnicze wielolufowe.

Po zakończeniu wojny kikut wieży został wyremontowany przez Ligę Lotniczą, następczynię LOPP. Prowadzono przez pewien okres czasu szkolenie. Ale na początku lat 60-tych zrezygnowano w Polsce z tego rodzaju szkolenia.

Konstrukcja wieży dotrwała do około 1975 roku, kiedy to została rozebrana po czym trafiła na złom.


Ciekawostki:
Praska wieża była drugą w Warszawie. Pierwszą w 1936 roku ustawiono na ulicy Łazienkowskiej tuż przy pływalni stadionu Legii.
Instruktorem, szefem szkolenia na praskiej wieży był Julian Gębołyś. To między innymi skoczkowie wyszkoleni na przez niego brali udział w bitwie pod Arnhem w 1944 r., jako żołnierze Pierwszej Samodzielnej Brygady Spadochronowej generała Stanisława Sosabowskiego.