Sosnowiec - kanał żeglugowy Brynica

Śluzy wodne, zapory, jazy, syfony i tym podobne
Posty: 26
Rejestracja: piątek 05 cze 2020, 16:58

Sosnowiec - kanał żeglugowy Brynica

Postautor: marcel » wtorek 12 wrz 2023, 22:57

Brynica jaka jest każdy widzi. Skanalizowana rzeka, z długimi prostymi odcinkami, biegnąca przez Sosnowiec, Czeladź i Wojkowice.

Wygląd nie jest przypadkowy. Brynica została wyprostowana po to, żeby być kanałem rzecznym. Czemu tak?

Już przed I wojna światowa pojawiły się projekty budowy ogromnego portu w Mysłowicach. Pozwoliłby on na tanią spedycję węgla.
Naturalna droga rozwoju było przedłużenie kanału tak żeby wykorzystać potencjał kopalni w Milowicach i Siemianowicach.
Wykorzystano do tego rzekę która przepływała przez tamtejsze okolice.
Malo tego. Kanał Brynica miał ogromny potencjał. Można go było stosunkowo małym nakładem sił, przedłużyć z Siemianowic do Gliwic i połączyć z Odrą. Dawałoby to możliwość przewozu węgla i towarów praktycznie wszędzie.

Plany nie ziściły się z kilku powodów. Po pierwsze polityka, po drugie pieniądze, po trzecie geologia.
Te same kopalnie które miały byś źródłem węgla, zdeformowały układ dna wypłacając je. Na odcinku 14km Brynicy, znalazłem cztery miejsca gdzie wody jest do kostek.

Po całym wielkim projekcie zostało tyle

Obrazek

Jest to ostatnia istniejąca tabliczka kilometrową szlaku wodnego. Objechałem oba brzegi rzeki kilka razy, i znalazłem jeszcze tylko dwa resztki słupków.

I przyznać muszę że jest to znalezisko z którego jestem najbardziej dumny. :)

Posty: 26
Rejestracja: piątek 05 cze 2020, 16:58

Re: Sosnowiec - kanał żeglugowy Brynica

Postautor: marcel » sobota 02 mar 2024, 16:12

Jeden z dwóch ocalałych słupków od kilometrażu. Piekary Śląskie, powyżej mostu przez który biegnie ulica Gen. Sadowskiego.
Był to najprawdopodobniej 19km szlaku.

Aż korci żeby wypalić blachę z cyframi i tam zamocować.
Załączniki
20240302_123033.jpg
20240302_123033.jpg (183.08 KiB) Przejrzano 132 razy


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Obiekty hydrotechniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości