Legnica - Studnia Zakochanych

Moderator: Velder

Posty: 28012
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Legnica - Studnia Zakochanych

Postautor: Karolina Kot » sobota 01 sie 2020, 11:21

Na rynku w Legnicy, przed Kamienicami Śledziowymi, zauważyć można nieco dziwaczny kształtem obiekt, ujęty we współczesną bryłę brunatnego granitu. Jest to stara studnia miejska, datowana na XVII wiek.
Odkryto ją przypadkowo w roku 2009, podczas rewitalizacji i wymiany bruku na rynku.
Jest głęboka na około 6 metrów. Jej wnętrze, wyłożone łupkiem bazaltowym, zachowało się w bardzo dobrym stanie. Była użytkowana do XIX wieku.

Ten ciekawy zabytek, będący niewątpliwie atrakcją turystyczną, od kilku lat nazywany jest Studnią Zakochanych. Podobno pary mające się ku sobie wrzucają do wnętrza pieniążki.
Ale chyba nie tylko, bo bardzo dużo śmieci pływa na powierzchni wody. Widok to wymowny...
Nie wiem, jak inni, ja tam starłam się po prostu, żeby mi aparat fotograficzny nie wpadł do środka podczas robienia zdjęć. :D

Lokalizacja
Załączniki
Studnia Zakochanych (1).JPG
Studnia Zakochanych (1).JPG (93.59 KiB) Przejrzano 2123 razy
Studnia Zakochanych (2).JPG
Studnia Zakochanych (2).JPG (110.95 KiB) Przejrzano 2123 razy
Studnia Zakochanych (3).JPG
Studnia Zakochanych (3).JPG (121.21 KiB) Przejrzano 2123 razy
Studnia Zakochanych (6).JPG
Studnia Zakochanych (6).JPG (100.05 KiB) Przejrzano 2123 razy
Studnia Zakochanych (5).JPG
Studnia Zakochanych (5).JPG (133.41 KiB) Przejrzano 2123 razy
Studnia Zakochanych (4).JPG
Studnia Zakochanych (4).JPG (129.86 KiB) Przejrzano 2123 razy
Studnia Zakochanych (7).JPG
Studnia Zakochanych (7).JPG (156.87 KiB) Przejrzano 2123 razy
Studnia Zakochanych (8).JPG
Studnia Zakochanych (8).JPG (103.37 KiB) Przejrzano 2123 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość