Wiry - wiatrak

Posty: 28025
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Wiry - wiatrak

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 13 sty 2020, 05:55

Na wschodnich rubieżach wsi Wiry (Groß Wierau), położonej w powiecie świdnickim, w gminie Marcinowice, po lewej stronie drogi wiodącej w kierunku miejscowości Tąpadła, na szczycie niewielkiego wzniesienia, znajduje się murowany, XIX-wieczny wiatrak typu holenderskiego. Posiadał on nieruchomy trzon oraz niezachowaną do dziś, obracaną czapę ze śmigami, którą ustawiano odpowiednio do wiatru (widoczne na zdjęciach śmigi są atrapą).
Obecnie ten ciekawy relikt dawnego młynarstwa pełni funkcje mieszkalne i dobrze - dzięki temu został ocalony przed zniszczeniem.
Jest wpisany do rejestru zabytków.

Mam w domu książeczkę, którą swego czasu otrzymałam od przyjaciółki. Nosi tytuł "Wiatrak profesora Biedronki". Oj, też bym chciała zamieszkać w takim wiatraku. ;)

Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w styczniu 2020 roku.
Załączniki
Wiatrak w Wirach (1).JPG
Wiatrak w Wirach (1).JPG (145.19 KiB) Przejrzano 2662 razy
Wiatrak w Wirach (2).JPG
Wiatrak w Wirach (2).JPG (92.58 KiB) Przejrzano 2662 razy
Wiatrak w Wirach (3).JPG
Wiatrak w Wirach (3).JPG (82.67 KiB) Przejrzano 2662 razy
Wiatrak w Wirach (4).JPG
Wiatrak w Wirach (4).JPG (129.19 KiB) Przejrzano 2662 razy
Wiatrak w Wirach (5).JPG
Wiatrak w Wirach (5).JPG (111.09 KiB) Przejrzano 2662 razy
Wiry - widok z wiatrakowej góry.JPG
Wiry - widok z wiatrakowej góry.JPG (77.51 KiB) Przejrzano 2662 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość