Tum - zegar słoneczny na kolegiacie

Posty: 2
Rejestracja: niedziela 03 cze 2018, 12:26

Tum - zegar słoneczny na kolegiacie

Postautor: DOMINIKA » poniedziałek 25 mar 2019, 14:12

Tum to wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim, w gminie Góra Świętej Małgorzaty, na prawym brzegu Bzury, około 2,5 km na wschód od dzisiejszego centrum Łęczycy. (za Wikipedia).

Do Tumu zawitałam podczas niedzielnej wycieczki do Besiekier i Łęczycy, w zasadzie tylko po to, aby zobaczyć zbudowaną w stylu romańskim Archikolegiatę Najświętszej Maryi Panny i św. Aleksego.
Kolegiata została wzniesiona za czasów Bolesława Chrobrego i miała pełnić nie tylko funkcję sakralną ale i obronną - i faktycznie jej widok przywołuje takie skojarzenia.
O samej kolegiacie możnaby napisać nawet kilka wpisów, ale to co mnie tym razem zainteresowało, to wyryty w kamieniu zegar słoneczny.
DSCF3580.jpg
DSCF3580.jpg (229.99 KiB) Przejrzano 5310 razy

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Tum - zegar słoneczny na kolegiacie

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 25 mar 2019, 22:47

Fantastyczne znalezisko!
Odwiedzenie Tumu jest jednym z moich marzeń, wstyd, że nadal niezrealizowanym.
Tak to jest, kiedy się za szczeniaka zaczytywało w "Uroczysku" Zbigniewa Nienackiego. :)

Wiem na pewno, że na kolegiacie tumskiej zachowały się moje ulubione otworki, nazwane roboczo dołkami pokutnymi.
Tajemniczym okręgom, wyrytym na ścianach starych kościołów oraz starym zegarom słonecznym swego czasu poświeciłam na tym Forum osobny wątek.

Co ciekawe - zegar z tego wątku tylko na pierwszy rzut oka wygląda na słoneczny. Brakuje mu gnomonu, ma natomiast wydrapane wskazówki.
Czyżby kolejne przedstawienie symboliczne do naszej kolekcji?
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 3
Rejestracja: środa 08 lip 2020, 11:11

Re: Tum - zegar słoneczny na kolegiacie

Postautor: Marek_1989 » środa 08 lip 2020, 11:13

Piękne znalezisko :D


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Zegary słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość