Sobótka - Górka, zegar słoneczny na wieży zamku

Posty: 28015
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Sobótka - Górka, zegar słoneczny na wieży zamku

Postautor: Karolina Kot » piątek 27 wrz 2019, 22:23

Na wieży zamku Sobótka-Górka, czyli dawnego klasztoru augustianów, którego odwiedziłam ze względu na dwa bardzo sympatyczne, kamienne lwy, znajduje się całkiem miły dla oka zegar słoneczny. O romańskich lwach napiszę w innym wątku, ale pozwolę sobie przemycić ich zdjęcia także i tutaj.
Są śliczne i ogromnie się cieszyłam, mogąc zobaczyć na żywo coś, o czym dotąd jedynie czytałam w książkach. Przywitałam kociska jak starych, dobrych znajomych.
Kamienne rzeźby też wyglądały na ucieszone moim widokiem. ;)

Kot to kot. Kociej natury nie oszukasz. Wystarczy pogłaskać, pomiziać i już. Prawie słyszałam kamienne mruczenie!
Załączniki
Sobótka - Górka (1).JPG
Sobótka - Górka (1).JPG (125.3 KiB) Przejrzano 2454 razy
Sobótka - Górka (2).JPG
Sobótka - Górka (2).JPG (101.78 KiB) Przejrzano 2454 razy
Sobótka - Górka (3).JPG
Sobótka - Górka (3).JPG (108.71 KiB) Przejrzano 2454 razy
Sobótka - Górka (5).JPG
Sobótka - Górka (5).JPG (127.9 KiB) Przejrzano 2454 razy
Sobótka - Górka (4).JPG
Sobótka - Górka (4).JPG (147.15 KiB) Przejrzano 2454 razy
Kociej natury nie oszukasz.. (1).JPG
Kociej natury nie oszukasz.. (1).JPG (111.08 KiB) Przejrzano 2454 razy
Kociej natury nie oszukasz.. (2).JPG
Kociej natury nie oszukasz.. (2).JPG (110.43 KiB) Przejrzano 2454 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 276
Rejestracja: środa 13 sty 2021, 21:48

Górka (Sobótka Górka) - zegar słoneczny na pałacu

Postautor: Maras Starszy » czwartek 28 sty 2021, 07:47

Górka (Sobótka Górka) niem: Gorkau, to właściwie od 1999 r. część Sobótki (tz. Zachodniej) w pow. wrocławskim, w woj. D.
Pałac tzw. zamek to dawna prebenda augustianów.
1. Sobótka Górka - str. pł.jpg
1. Sobótka Górka - str. pł.jpg (143.69 KiB) Przejrzano 1670 razy

W obecnej formie ukształtowany został 2. poł. XIX w., jednakże zachował w swym wnętrzu dawną, romańską kaplicę NM Panny, fundowaną przez Piotra Własta dla przybyłych tu ok. 1121 r. augustianów.
Od strony zach. wzniesiono po roku 1524 część mieszkalną, rozbudowaną pół wieku później. Całe założenie przebudowano w formie eklektycznej w 3 ćw. XIX w.. Rozplanowanie budynku obok kaplicy z zachowanymi fragmentami murów magistralnych i wieży stanowi pozostałość zamku z okresu średniowiecza. Przed wejściem znajdują się dwa kamienne lwy, ( XII w.) związane z zespołem rzeźb ślężańskich.
Załączniki
2. Wieża z zegarem.jpg
2. Wieża z zegarem.jpg (139.57 KiB) Przejrzano 1670 razy
3. Zegar słoneczny.jpg
3. Zegar słoneczny.jpg (131.92 KiB) Przejrzano 1670 razy


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości