Strona 1 z 1

Olkusz - wieża zegarowa na osiedlu Słowiki

: sobota 24 lip 2021, 12:07
autor: RUBEX
Dominantą osiedla Słowiki w Olkuszu, znanego z niebieskich dachów (podobno taka farba była akurat najtańsza) jest wieża zegarowa na placu Konstytucji 3 Maja (plac nazywany jest też "Pod zegarem" lub "Rynkiem na Słowikach"). Mimo że pochodzi z lat 80. to warto o niej wspomnieć. Wewnątrz wieży, pod mechanizmem poczwórnego zegara, znajduje się także klatka schodowa sąsiedniego bloku. Budowla wykonana jest z białych pustaków, co przed remontem placu świetnie komponowało się z lokalną małą architekturą.
Wieża ma około 25 m wysokości i z racji posadowienia na szczycie wzniesienia jest widoczna z naprawdę daleka...
Lokalizacja

Re: Olkusz - wieża zegarowa na osiedlu Słowiki

: sobota 24 lip 2021, 12:35
autor: RUBEX
Jak się okazuje zegar jest nawet ciekawszy niż myślałem...
Olkusz może poszczycić się chyba jedynym blokiem mieszkalnym w Polsce, wyposażonym w… mechaniczny zegar wieżowy. Mowa oczywiście o zegarze, jaki przyozdabia wieżę z bloku na Placu Konstytucji 3-go maja.

Zegar, jaki góruje nad Słowiki to dzieło rzemieślników. Wykonany został przez jednych z najlepszych specjalistów od zegarów wieżowych w Polsce. Jego twórcami są: Jan Goraj – w latach 1979 – 1989 starszy Cechu Złotników i Zegarmistrzów m. st. Warszawy, Marek Górski - absolwent mechaniki precyzyjnej na Politechnice Warszawskiej, autor mechanizmu zegara na wieży Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Wiesław Bielecki – elektronik, konserwator i konstruktor wielu mechanicznych zegarów wieżowych w Polsce.

Prace nad mechanizmem zegara ze Słowików rozpoczęły się na rok przed jego montażem. Samo złożenie i instalacja zajęły około miesiąca. Przez ten czas jego twórcy mieszkali na Słowikach, w jednej z budowlanych pakamer. Złożenie mechanizmu przebiegło sprawnie i zgodnie z przyjętym planem. Wyzwaniem był natomiast montaż tarczy zegara. Spółdzielnia mieszkaniowa nie dysponowała tak wysokim rusztowaniem. Potrzebna była zwyżka. Pomoc przyszła od… Zakładów Koksowniczych Przyjaźń, które dysponowały takim urządzeniem.

Zegar z niebieskich dachów odmierza czas od 29 sierpnia 1990 roku. Dziś jest nie tylko największym, ale również jedynym zegarem wieżowym w naszym mieście. Przed nim czas w Olkuszu odmierzał mechaniczny zegar, jaki w średniowieczu przyozdabiał wieżę ratusza. Jak powiedział nam Jacek Sypien z Punkt Informacji Turystycznej w Olkuszu - nie wiemy kiedy został zamontowany. W każdym razie w 1457 r. wśród wydatków miejskich znalazła się także suma wypłacona dla, jak napisano, „segarmagistra”. Natomiast jeśli chodzi o zegar na budynku magistratu, to został zamontowany prawdopodobnie dopiero w okresie międzywojennym. Na najstarszych pocztówkach z początku XX wieku jest widoczna tylko półkolista nisza (ale nie widać w niej zegara). Pierwsze zdjęcie, na którym jest widoczny, to pocztówka z około 1930 roku zatytułowana Olkusz. Magistrat. Została wydana przez olkuską księgarnię pani Julii Żelazowskiej.

Sam dobrze pamiętam zegar, jeszcze pod ładniejszym wyblakłym dachem kiedy w biegu do szkoły podstawowej pokazywał mi wymiar spóźnienia :D
Kilka zdjęć z internetów: