Bardo - most świętego Jana

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Bardo - most świętego Jana

Postautor: Karolina Kot » niedziela 05 kwie 2020, 15:54

W Bardzie (Wartha), uroczym miasteczku położonym w powiecie ząbkowickim, znajduje się ładny, kamienny most, przerzucony ponad brzegami Nysy Kłodzkiej.
Most ten - wraz z bazyliką w tle - był pierwszym obiektem, który sfotografowałam po mojej przeprowadzce na Dolny Śląsk, nie ma się więc czemu dziwić, że jest to obiekt szczególnie mi bliski.

Dzieje tej przeprawy były dość burzliwe. Była znana od bardzo dawna - w średniowieczu istniał w tym miejscu bród.
W roku 1515 wybudowano most, zapewne drewniany, ale usytuowany na kamiennych filarach. Obiekt był wielokrotnie modernizowany i przebudowywany. Ostatecznie, na początku wieku XX, nadano mu formę neogotycką, nawiązującą do mostów świętego Jana znajdujących się w Lądku - Zdroju oraz w nieodległym Kłodzku. Był oświetlony w nocy - na archiwalnych pocztówkach wyraźnie widać gazowe latarnie.

Niestety, obecnie istniejąca przeprawa nie jest oryginalna. To bardzo dokładna rekonstrukcja, datowana na lata 50. XX wieku.
Bardzki most świętego Jana został wysadzony w powietrze na początku 1945 roku przez wycofujące się wojska niemieckie. Starannie odbudowany w pierwotnym kształcie pozbawiony był jednak przez lata figury św. Jana Nepomucena, będącej niegdyś wizytówką tej historycznej przeprawy.
Okazało się, że rzeźba powróciła na swoje miejsce zaledwie trzy miesiące przed moją pierwszą wizytą w Bardzie. Kamienne przedstawienie Jana z Pomuka z czasem ściemnieje, zabrudzi się, nabierze patyny i stare pocztówki staną się nie do odróżnienia od współczesnych zdjęć.
Będąc w tym miejscu rzuca się w oczy solidność wykonania budowli. Co tu wiele pisać - bardzki most w czasie tragicznej powodzi z roku 1997 jako jeden z nielicznych na terenie Ziemi Kłodzkiej oparł się niszczycielskiej sile wody, której poziom był tak wysoki (11 metrów!), iż przelewała się ona ponad jezdnią, zrywając kamienne płyty.

Bardo jest fajne!

Lokalizacja
Załączniki
Pierwsze zdjęcie.JPG
Pierwsze zdjęcie.JPG (103.42 KiB) Przejrzano 2518 razy
Bardo - most (1).JPG
Bardo - most (1).JPG (99.63 KiB) Przejrzano 2518 razy
Bardo - most (2).JPG
Bardo - most (2).JPG (82.74 KiB) Przejrzano 2518 razy
Bardo - most (4).JPG
Bardo - most (4).JPG (56.71 KiB) Przejrzano 2518 razy
Bardo - most (3).JPG
Bardo - most (3).JPG (58.37 KiB) Przejrzano 2518 razy
Bardo - most (5).JPG
Bardo - most (5).JPG (95.93 KiB) Przejrzano 2518 razy
Bardo - most (6).JPG
Bardo - most (6).JPG (108.21 KiB) Przejrzano 2518 razy
Z lotu ptaka.JPG
Z lotu ptaka.JPG (106.92 KiB) Przejrzano 2518 razy
Z lotu ptaka (1).JPG
Z lotu ptaka (1).JPG (88.8 KiB) Przejrzano 2518 razy
Archiwalne pocztówki (1).jpg
Źródło: Fotopolska
Archiwalne pocztówki (1).jpg (75.49 KiB) Przejrzano 2518 razy
Archiwalne pocztówki (2).jpg
Archiwalne pocztówki (2).jpg (84.44 KiB) Przejrzano 2518 razy
Z lotu ptaka.JPG
Z lotu ptaka.JPG (77.56 KiB) Przejrzano 1353 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Bardo - most świętego Jana

Postautor: Karolina Kot » czwartek 31 sie 2023, 12:45

Most jest nocą podświetlany i prezentuje się obłędnie.
Zauważyłam też, że po drugiej stronie Jana Nepomucena pojawiła się specjalna podpora, na której w przyszłości zostanie ustawiony krzyż - kopia tego przedwojennego, niezachowanego do dziś.

Zdjęcia wykonałam pod koniec sierpnia 2023 roku.
Załączniki
Most Świetego Jana (2).jpg
Most Świetego Jana (2).jpg (63.17 KiB) Przejrzano 502 razy
Most Świetego Jana (1).jpg
Most Świetego Jana (1).jpg (60.2 KiB) Przejrzano 502 razy
Most Świetego Jana (5).jpg
Most Świetego Jana (5).jpg (78.83 KiB) Przejrzano 502 razy
Most Świetego Jana (4).jpg
Most Świetego Jana (4).jpg (42.05 KiB) Przejrzano 502 razy
Most Świetego Jana (3).jpg
Most Świetego Jana (3).jpg (92.77 KiB) Przejrzano 502 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości