Wałbrzych - komin dawnej bielarni chemicznej

Moderator: RUBEX

Posty: 28358
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Wałbrzych - komin dawnej bielarni chemicznej

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 27 wrz 2021, 06:57

W Wałbrzychu - Podgórzu, przy ulicy Kosynierów 3, znajdują się zabudowania przemysłowe, w których ostatnio mieściły się zakłady meblarskie Dompol sp. z o.o. P.U.P.H.
Przed II Wojną Światową funkcjonowała w tym miejscu bielarnia chemiczna i skład przędzy, związany z przemysłem włókienniczym (Chemische Bleiche und Garnhandlung).
Należały do Franza Dimtera.

Dominantą zakładu jest przedwojenny, ceglany komin, znacznie obniżony kilka lat temu. Ciekawostką związaną z tym obiektem, jest zachowana tabliczka z informacją o budowniczym komina.
Przeczytamy na niej następujący napis: "Erbauer H.Olbrich Schornsteinbau Gottesberg / schl."
Wygląda na to, że komin wymurował Hugo Olbrich z dzisiejszego Boguszowa - Gorców.

Zdjęć rzeczonej tabliczki nie posiadam, zainteresowanych tematem odsyłam więc do mojej ulubionej strony polska - org.pl, która często jest dla mnie inspiracją do wypraw po krzakach. :)
Moje fotografie wykonane zostały niejako przypadkowo, podczas wycieczki szlakiem wież widokowych i ruin zamków.

Lokalizacja
Załączniki
Komin bielarni (1).JPG
Komin bielarni (1).JPG (87.54 KiB) Przejrzano 1325 razy
Komin bielarni (2).JPG
Komin bielarni (2).JPG (45.32 KiB) Przejrzano 1325 razy
Komin bielarni (3).JPG
Komin bielarni (3).JPG (49.76 KiB) Przejrzano 1325 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości