Strona 1 z 1

Dawna kopalnia rud żelaznych "Jaroszowiec"

: poniedziałek 11 lut 2019, 17:30
autor: RUBEX
Okolice Jaroszowca są bogate w surowce mineralne. W pobliżu dawnej linii kolejowej do Klucz kamieniołom "Stare Gliny" po dziś dzień sukcesywnie eksploatuje dolomity, na północ od blokowiska w lesie można znaleźć spore wyrobiska kamieniołomu wapienia "Cieszyniec" (działał na potrzeby tutejszej cementowni a po jej bankructwie wykorzystywany do lat 50. przez osoby prywatne; kamieniołom łączył z miejscowością około stumetrowy tunel który w 1939 roku zamurowano tworząc schron przeciwlotniczy dla mieszkańców).
Omawiana tutaj kopalnia jest najstarsza z wymienionych zakładów, powstała bowiem w II połowie XIX wieku. W okolicy działało kilka kopalni odkrywkowych żelaza w dużej części tworzonych przez Ludwika Mauve'go, toteż ciężko ustalić nazwę tej konkretnej, tym bardziej że nazwy często zmieniano. Wiadomo tylko że już po odzyskaniu niepodległości jej nazwa brzmiała "Kopalnia rudy żelaznej "JAROSZOWIEC". Kopalnia została zamknięta w 1923 roku.Tutejsze złoże było niezwykle bogate- ruda zawierała wg późniejszych badań 46,50% Fe (źródło-Marian Zygmunt Maryszewski, 100 lat Jaroszowca). Kopalnia miała formę kamieniołomu z szybem wydrążonym w okolicy dna. Dodatkowo w zboczach wyrobiska znajdują się jaskinie, częściowo powstałe podczas eksploatacji. Po zakończeniu wydobycia na dnie utworzyło się jeziorko wykorzystywane przez niektórych jako kąpielisko. Obecnie teren ten jest jedynie lekko podmokły, a stoi na nim kilka studni głębinowych dostarczających wodę do huty szkła oraz osiedli mieszkaniowych.
Jeszcze 20-30 lat temu kamieniołom pięknie się prezentował, a ze skalnego wzgórza zamczysko widać było całą okolicę. Niestety cały teren bardzo zarósł i teraz, zwłaszcza w okresie letnim nie można dostrzec wielkości kamieniołomu. Moje zdjęcia pochodzą z maja, kiedy bujna buczyna zasłaniała wszystko w promieniu kilkunastu metrów. Na szczęście zamiast od dołu pokonywaliśmy z Mikro Explorerem teren zaczynając od wspomnianej góry Zamczysko. Za każdym pokonanym spadkiem może się wydawać, że jest się już na dnie wyrobiska, a tymczasem kolejnych tarasów jest wciąż więcej i więcej... Łączna różnica wysokości może przekraczać sto metrów. Oczywiście zwiedziliśmy tylko część kamieniołomu, i mogliśmy łatwo przegapić rozmaite ciekawostki.
Kamieniołom jest wykorzystywany przez wspinaczy skałkowych, oraz przez Jaroszowicką młodzież jako bardzo bezpieczne miejsce dla wszelkich rozrywek.
Lokalizacja

Re: Dawna kopalnia rud żelaznych "JAROSZOWIEC"

: poniedziałek 11 lut 2019, 17:36
autor: RUBEX
A tak to wygląda w zakładce LIDAR na Geoportalu:

Re: Dawna kopalnia rud żelaznych "Jaroszowiec"

: sobota 23 sty 2021, 13:16
autor: RUBEX
A tutaj kilka ciekawych zdjęć z okresu działania kopalni. https://www.facebook.com/permalink.php? ... 4937148087