Guntramovice (Czechy) - grób admirała Eduarda Seidlera

Posty: 837
Rejestracja: poniedziałek 23 lut 2015, 00:19
Lokalizacja: Pschow in Preussen

Guntramovice (Czechy) - grób admirała Eduarda Seidlera

Postautor: Markov » czwartek 21 lip 2016, 11:52

Odwiedzanie wiejskich cmentarzyków w poszukiwaniu śladów dawnych bitew przynosi niekiedy nieoczekiwane efekty. W urokliwej morawskiej wiosce Guntramovice na płycie rodzinnego grobu widnieje sporych rozmiarów medalion, a na nim elegancki starszy pan w mundurze wysokiego oficera marynarki. Ki diabeł? Marynarz w samym środku górzystych Moraw? Myśle sobie, ani chybi musi stać za tym ck Marynarka.
Faktycznie. Eduard Seidler urodzony w Guntramovicach w 1859 roku. Zapewne po ukończeniu długich i trudnych studiów pływał na okrętach, a od 1888 roku pełnił służbę w głównej bazie ck Marynarki w Poli.
Wykładał także teorię artylerii na Cesarsko-Królewskiej Akademii Marynarki Wojennej w Fiume, dzisiejszej Rijece, pracował także w Ministerstwie Wojny w Wiedniu w sekcji artylerii morskiej oraz w dowództwie Marynarki w Poli. Stopień admiralski uzyskał w 1917 roku.
Po rozpadzie Monarchii zgłosił akces do powstającej armii czechosłowackiej i został przyjęty.
Z tego powodu zapewne we wszelkich źródłach tytułowany jest generałem, podczas gdy na nagrobnym medalionie wyraźnie widać na rękawach munduru dystynkcje kontradmirała. Być może z racji tego że Czechosłowacja siłą rzeczy floty nie posiadała, Eduarda Seidlera przyjęto do armii w stopniu równorzędnym czyli generalskim. Admirał/generał Seidler zmarł w Guntramovicach w 1936 roku.
Załączniki
IMG_6391.JPG
IMG_6391.JPG (103.86 KiB) Przejrzano 2177 razy
IMG_6390.JPG
IMG_6390.JPG (88.48 KiB) Przejrzano 2177 razy

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Zagraniczne cmentarze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość