Konradów - relikty pomnika poległych w I Wojnie Światowej

Posty: 28358
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Konradów - relikty pomnika poległych w I Wojnie Światowej

Postautor: Karolina Kot » środa 13 lip 2022, 22:36

We wsi Konradów (Dürr Kunzendorf), położonej w powiecie nyskim, w gminie Głuchołazy, przy głównej drodze, przed kościołem pod wezwaniem Chrystusa Króla, znajduje się kamienna Grota Maryjna. Wybudowano ja w miejscu przedwojennego pomnika, upamiętniającego mieszkańców miejscowości, poległych i zaginionych w czasie i Wojny Światowej.
Do dziś, na tyłach wspomnianej groty, zachowały się pozostałości tego obelisku: kamienny krzyż i odwrócony postument z napisem "Den gefallenen Söhnen" czyli "Poległym Synom".
Napis można dostrzec w wąskiej szparze, między obeliskiem, a grotą.
Co się stało z tablicami zawierającymi nazwiska poległych - nie wiadomo.
Mam jakieś dziwne przekonanie, że istnieją one gdzieś do dziś, być może wykorzystane gdzieś wtórnie bądź zakopane w ziemi.

Zdjęcia wykonałam w lipcu 2022, a relikty pomnika zauważyłam całkowicie przypadkowo, schodząc z cmentarza w kierunku Archimedesa.
Okazało się, że na stronie polska-org.pl, która darzę wielka sympatią, już wcześniej ten problem rozgryziono, zamieszczając nawet archiwalne zdjęcie pomnika.
Idealnie pasujące do odnalezionych przeze mnie resztek.

Lokalizacja
Załączniki
Kościół.JPG
Kościół.JPG (78.1 KiB) Przejrzano 739 razy
Relikty pomnika (2).JPG
Relikty pomnika (2).JPG (99.6 KiB) Przejrzano 739 razy
Relikty pomnika (1).JPG
Relikty pomnika (1).JPG (109.58 KiB) Przejrzano 739 razy
Relikty pomnika (4).JPG
Relikty pomnika (4).JPG (71.9 KiB) Przejrzano 739 razy
Relikty pomnika (3).JPG
Relikty pomnika (3).JPG (72.38 KiB) Przejrzano 738 razy
Relikty pomnika (5).JPG
Relikty pomnika (5).JPG (102.95 KiB) Przejrzano 738 razy
Archiwalne zdjęcie.jpg
Archiwalne zdjęcie.jpg (75.41 KiB) Przejrzano 738 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Upamiętnienia I Wojny Światowej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości