Olsztyn - Flugwachkommando

Zbiór pozostałości po dawnych schronach przeciwlotniczych (LuftSchutzRäume), czyli relikty strzałek, klap, okiennic

Moderator: warschauer44

Posty: 1408
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 22:45

Olsztyn - Flugwachkommando

Postautor: warschauer44 » czwartek 25 lip 2019, 21:21

Budynek Olsztyńskiej Poczty Głównej zbudowany został w 1887 roku w stylu neogotyckim, następnie na początku XX wieku oraz pod koniec lat 20.XX wieku, dodane do niego zostały skrzydła boczne. W jej piwnicach od lat 30.XX wieku, do końca wojny (lub 1943 roku), mieściło się Flugwachkommando (Fluko) Allenstein czyli Dowództwo Posterunków Obserwacyjno-Meldunkowych Olsztyn.
Warto w kilku zdaniach, opisać funkcję jaką ta instytucja spełniała.
Obszar Rzeszy, podzielony był na poszczególne sektory w których prowadzono obserwację przestrzeni powietrznej - wyszukując wrogich samolotów metodą oko-ucho (w późniejszym okresie do użycia weszły również urządzenia radiotechniczne, jednak nie oznaczało to wyeliminowanie wspomnianej metody).
Za obserwacje, odpowiadały Flugwache (Fluwa) czyli posterunki obserwacyjno-meldunkowe, które usytuowane były na drewnianych wieżach bądź w dołach nasłuchowych. Kilka - kilkanaście takich posterunków było dołączanych do Fluko, która na podstawie spływających meldunków - analizowała sytuację powietrzną na danym obszarze i w przypadku zagrożenia, wysyłała ostrzeżenia o niebezpieczeństwie np. do LS-Warnzentrali (centrala ostrzegawcza biernej obrony przeciwlotniczej), w tym miejscu należy napisać iż służba obserwacyjno-meldunkowa z służbą ostrzegawczą biernej OPL stanowiły jedną całość, do 1937 roku kiedy zostały rozdzielone - pierwsza z nich podlegała pod Luftnachrichtentruppe, a druga pod Inspektion des zivilen Luftschutzes.
Warto zaznaczyć, że większość Fluko było połączonych z Fluwa za pomocą własnej łączności telefonicznej - o kryptonimie "Florian".
Załączniki
Olsztyn_1.jpg
Olsztyn_1.jpg (90.93 KiB) Przejrzano 827 razy
Olsztyn_2.jpg
Olsztyn_2.jpg (80.58 KiB) Przejrzano 827 razy
Olsztyn_3.jpg
Olsztyn_3.jpg (59.47 KiB) Przejrzano 827 razy
Obrazek
http://www.panoramio.com/user/4801567

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Niemiecka bierna obrona przeciwlotnicza do 1945 roku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość