Słotwina - schrony przy małej obwodnicy Świdnicy

Zbiór pozostałości po dawnych schronach przeciwlotniczych (LuftSchutzRäume), czyli relikty strzałek, klap, okiennic

Moderator: warschauer44

Posty: 27957
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Słotwina - schrony przy małej obwodnicy Świdnicy

Postautor: Karolina Kot » czwartek 10 gru 2020, 06:45

Na terenie wsi Słotwina (Schönbrunn), tuż pod Świdnicą, na terenie niemal całkowicie płaskich pól, w latach 2011 - 2014 wybudowano tzw. małą obwodnicę Świdnicy. Dziś dwupasmową, wygodną, choć dość krótką drogą pędzą samochody i mało który z ich pasażerów (a tym bardziej - kierowców) zwraca uwagę na dwa tajemnicze obiekty, majaczące wśród pól, na łagodnym, południowym stoku wzniesienia zwanego Pasternikiem.
Był tu i trzeci obiekt, jednak w roku 2013 został usunięty podczas budowy jezdni. Co się z nim stało - nie udało mi się ustalić, przynajmniej na razie.

Zagadka tego miejsca nie została do końca rozwiązana.
Tak naprawdę nikt nie jest pewien, co się ty niegdyś znajdowało i do czego tak naprawdę służyły betonowe konstrukcje.
Pewnego grudniowego popołudnia postanowiłam przyjrzeć im się bliżej.
Archimedesa zostawiłam zgrabnie zaparkowanego w bezpiecznym miejscu za zjazdem z obwodnicy, a sama ruszyłam przez puste o tej porze roku pola...

Pierwszy z obiektów jest niewielki. To prosty, czworoboczny schron z wejściem po jednej i oknem obserwacyjnym/strzelnicą po drugiej stronie.
Jest solidnie wykonany, a jego mury są grube (mea culpa, mea culpa, naprawdę nie wiem, po co ja w ogóle dźwigam ze sobą wszędzie tą przeklętą miarkę, skoro zawsze zapominam o jej użyciu!).
Zewnętrzna krawędź stropu sugeruje, że obiekt mógł posiadać niegdyś płaszcz ziemny. A zresztą nie wiem, nie znam się. ;)
Całość na pierwszy rzut oka przypomina schrony obserwacyjne.

Lokalizacja
Załączniki
Schron I (1).JPG
Schron I (1).JPG (49.72 KiB) Przejrzano 4305 razy
Schron I (2).JPG
Schron I (2).JPG (92.5 KiB) Przejrzano 4305 razy
Schron I (5).JPG
Schron I (5).JPG (93.06 KiB) Przejrzano 4305 razy
Schron I (4).JPG
Schron I (4).JPG (86.84 KiB) Przejrzano 4305 razy
Schron I (3).JPG
Schron I (3).JPG (62.43 KiB) Przejrzano 4305 razy
Schron I (6).JPG
Schron I (6).JPG (83.06 KiB) Przejrzano 4305 razy
Schron I (9).JPG
Schron I (9).JPG (79.58 KiB) Przejrzano 4305 razy
Schron I (8).JPG
Schron I (8).JPG (108.44 KiB) Przejrzano 4305 razy
Schron I (7).JPG
Schron I (7).JPG (90 KiB) Przejrzano 4305 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27957
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Słotwina - schrony przy małej obwodnicy Świdnicy

Postautor: Karolina Kot » czwartek 10 gru 2020, 06:46

Drugi, niemal identyczny schron, położony był około trzysta metrów dalej, na południe. Wykopano go podczas budowy wspomnianej obwodnicy.
Szczerze polecam rzucić okiem na bardzo ciekawy artykuł z Labiryntarium.
Pozwoliłam sobie przytoczyć niże cytat dotyczący ratunkowych prac archeologicznych, prowadzonych w tym miejscu:

"Wstępny raport z archeologicznych badań wykopaliskowych na budowie tak zwanej "Małej" obwodnicy Świdnicy".

Dzięki kwerendzie źródłowej i informacjom ustnym mieszkańców określono niemieckie pochodzenie tego obiektu, który miał być częścią infrastruktury poligonu artyleryjskiego armii niemieckiej z lat 30-tych XX wieku. Bunkier miał wymiary : 3 metry szerokości, 3 metry długości, 4 metry wysokości. Obiekt miał kształt sześcianu z okienkiem strzelniczym skierowanym na południe, południowy wschód (kierunek Słotwina).
Stwierdzono tam również, że bunkier mógł należeć do znacznie większego systemu obronnego.


A więc poligon? I to w dodatku taki przedwojenny?
Zaczyna się robić bardzo ciekawie.

I coś czuje, że jeśli tylko usunięty z terenu budowy drogi obiekt nie został rozbity, a jedynie gdzieś przetransportowany, to prędzej czy później na niego trafię. Będę miała na niego oko. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27957
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Słotwina - schrony przy małej obwodnicy Świdnicy

Postautor: Karolina Kot » czwartek 10 gru 2020, 06:47

A oto trzeci z obiektów.
Jest największy i chyba najbardziej tajemniczy, chociaż w kontekście poligonu jego istnienie zaczyna wyglądać sensownie.
Wąski i długi schron o dużych oknach i z otworem wejściowym na którym próżno szukać mocowania po drzwiach posiada wyjątkowo cienki dach, co sprawiło, że początkowo uznałam go za magazyn amunicji.
Zabrakło mi jednak ziemnych wałów, które z całą pewnością otaczałyby taki obiekt. A kto wie, może istniały, ale zostały zniwelowane?

Lokalizacja


Pomóżcie, panowie. Podpowiecie coś. Może wspólnymi siłami wreszcie uda nam się rozwikłać tajemnicę tego zapomnianego, ale bardzo ciekawego kompleksu.
Kiedy powstały te obiekty? Czy rzeczywiście mieścił się tam poligon? Czy nieopodal istniało polowe lotnisko?
I czy uda mi się domyć moje terenowe buty z błota, które bardzo szczelnie je oblepiło i zaschło, bo nie chciało mi się go zmyć zaraz po powrocie ze Świdnicy?
Tyle trudnych pytań bez odpowiedzi...
Załączniki
Duży schron (1).JPG
Duży schron (1).JPG (93.31 KiB) Przejrzano 4303 razy
Duży schron (2).JPG
Duży schron (2).JPG (93.65 KiB) Przejrzano 4303 razy
Duży schron (3).JPG
Ślady ostrzału
Duży schron (3).JPG (50.62 KiB) Przejrzano 4303 razy
Duży schron (5).JPG
Duży schron (5).JPG (83.89 KiB) Przejrzano 4303 razy
Duży schron (4).JPG
Duży schron (4).JPG (85.18 KiB) Przejrzano 4303 razy
Duży schron (8).JPG
Duży schron (8).JPG (50.11 KiB) Przejrzano 4303 razy
Duży schron (7).JPG
Duży schron (7).JPG (132.48 KiB) Przejrzano 4303 razy
Duży schron (6).JPG
Duży schron (6).JPG (98.87 KiB) Przejrzano 4303 razy
Duży schron (12).JPG
Duży schron (12).JPG (49.96 KiB) Przejrzano 4303 razy
Duży schron (11).JPG
Duży schron (11).JPG (34.22 KiB) Przejrzano 4303 razy
Duży schron (10).JPG
Duży schron (10).JPG (59.76 KiB) Przejrzano 4303 razy
Duży schron (9).JPG
Duży schron (9).JPG (54.78 KiB) Przejrzano 4303 razy
Duży schron (14).JPG
Duży schron (14).JPG (40.26 KiB) Przejrzano 4303 razy
Duży schron (13).JPG
Duży schron (13).JPG (57.85 KiB) Przejrzano 4303 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1999
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 22:45

Re: Słotwina - schrony przy małej obwodnicy Świdnicy

Postautor: warschauer44 » czwartek 10 gru 2020, 09:38

Być może był to obiekt szkoleniowy lub próbny - biorąc pod uwagę że w mieście znajdowała się:
SS-Panzer-Grenadier-Schule Schweidnitz
www.facebook.com/Luftschutz3345

Generał Admin
Posty: 2051
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Słotwina - schrony przy małej obwodnicy Świdnicy

Postautor: kusmanek » czwartek 10 gru 2020, 20:55

Na niemieckiej mapie Messtischblatt rejon ten zaznaczony jest jako Exerz. - Pl. (Exerzierplatz) - dosłownie plac ćwiczeń, ale chodzi oczywiście o wojskowy poligon.
poligon.jpg
poligon.jpg (234.42 KiB) Przejrzano 4266 razy

Źródło.
Born to make history

Generał Admin
Posty: 2051
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Słotwina - schrony przy małej obwodnicy Świdnicy

Postautor: kusmanek » piątek 11 gru 2020, 00:11

Udało mi się znaleźć taką wzmiankę:
http://ipmsswidnica.pl/2020/01/07/histo ... dnicy-c-d/
Okazało się, że w Świdnicy były dwa lotniska polowe:

Jedno na południowy zachód od miasta (dziś teren ogródków działkowych) kierunek od Słotwiny do Latawca zw. Notlandeplatz, pas startowy o wymiarach ok 640 x 455 metrów, wymienione w publikacji Militar Flugplatze im Deutshe Reich Stand 1939. Użytkowane od 1927r. jako lądowisko awaryjne i pole ćwiczebne wojsk lądowych, nie posiadało żadnej infrastruktury później planowane jako ew. lądowisko dla samolotów sanitarnych po dokończeniu budowy szpitala wojskowego (dziś szpital „Latawiec”).

Drugie lotnisko usytuowane niedaleko Pszenna tzw Schweidnitz Ost lub też Weizenrodau (50 51 N – 16 31 20 E) wybudowane ok. 1930 r. jako lotnisko sportowe,
Born to make history


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Niemiecka bierna obrona przeciwlotnicza do 1945 roku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości