Kazimierz Dolny - wiatrak

Posty: 1416
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Kazimierz Dolny - wiatrak

Postautor: smar » środa 28 lut 2024, 20:58

Przeglądając stare fotki na dysku natrafiłem na zdjęcia zrobione podczas rejsu po Wiśle (prawie jak u Piwowskiego :mrgreen: ) między Kazimierzem Dolnym a Janowcem. Sfotografowałem wtedy wiatrak - co ciekawe będący własnością Daniela Olbrychskiego :!:

kazimierz_wiatrak-01.jpg
kazimierz_wiatrak-01.jpg (277.13 KiB) Przejrzano 159 razy

kazimierz_wiatrak-02.jpg
kazimierz_wiatrak-02.jpg (275.15 KiB) Przejrzano 159 razy

kazimierz_wiatrak-03.jpg
kazimierz_wiatrak-03.jpg (30.71 KiB) Przejrzano 159 razy

Posty: 263
Rejestracja: piątek 14 paź 2022, 19:41

Re: Kazimierz Dolny - wiatrak

Postautor: Kama » środa 28 lut 2024, 21:46

Też zrobiłam podobne zdjęcie!

Foto - sierpień 2014
Wiatrak_2014.jpg
Wiatrak_2014.jpg (74.95 KiB) Przejrzano 153 razy


Jednak ten wiatrak nie jest i nigdy nie był własnością Daniela Olbrychskiego.

Do Mięćmierza, osady położonej 3 km od Kazimierza Dolnego, został przeniesiony z Bałtowa koło Puław przez państwa Dziadoszów. Postawiono go w miejscu, w którym na XVIII-wiecznych rycinach Vogla, widać takie właśnie wiatraki nad Wisłą.

Ten wiatrak to koźlak.
Stoi sobie na prywatnej posesji, ale w sezonie czynna jest tam kawiarnia i można go obejrzeć z bliska.
A Olbrychski owszem, miał chałupę w Mięćmierzu i pomieszkiwał tam przez dziesięciolecia, ale to już przeszłość. Zresztą w tamtej okolicy mieszka wiele znanych osób, czemu trudno się dziwić, bo miejsca są przepiękne.

Posty: 1416
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Kazimierz Dolny - wiatrak

Postautor: smar » czwartek 29 lut 2024, 10:12

Dzięki że mnie sprostowałaś - w księgi wieczyste nie zaglądałem, napisałem co usłyszałem; było to zresztą jeszcze wcześniej niż 2014 rok.
Do tego wiatraka od strony lądu nie dotarłem - właśnie dlatego że drogę zagradzały "prywatne posesje" :(

Edit:
Kama pisze:...Zresztą w tamtej okolicy mieszka wiele znanych osób, czemu trudno się dziwić, bo miejsca są przepiękne.

Trochę w innym kierunku - koło Zajazdu Piastowskiego - oglądałem wspaniałą rezydencję (podobno ;) ) Romualda Lipki


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo lubelskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość