Strona 1 z 1

Dzierżoniów - cmentarz żydowski

: czwartek 17 paź 2019, 06:13
autor: Karolina Kot
Na północny - wschód od dzierżoniowskiej starówki, u zbiegu ulicy Bielawskiej i Szpitalnej, w sąsiedztwie cmentarza ewangelickiego oraz zabytkowej wieży ciśnień, znajduje się lokalny cmentarz żydowski.
Nekropolia ta została założona w roku 1826. Zajmuje obszar około 0,27 hektara. Do dziś zachował się pierwotny dom przedpogrzebowy, ceglany mur otaczający kirkut oraz piękna brama z napisem „Erbaut 1843 – Ergänzt 1851” i cytatami z Biblii.

Na terenie cmentarza, który jest nadal czynny i sporadycznie użytkowany do celów grzebalnych, zachowało się dość dużo macew (około 250), w tym dużo współczesnych.
Na niektórych nagrobkach dostrzec można sygnatury wykonujących je zakładów kamieniarskich.
Nekropolia na co dzień jest zamknięta, brakuje informacji o miejscu przechowywania kluczy.
No cóż było robić...

Zdjęcia wykonałam w sierpniu 2019 roku.
Lokalizacja

Re: Dzierżoniów - cmentarz żydowski

: czwartek 17 paź 2019, 06:15
autor: Karolina Kot
A tutaj mamy kilka przykładów wspomnianych wyżej podpisów zakład kamieniarskich. Jeden z nich, umieszczony na tabliczce, zaginął w zawierusze dziejowej.

Re: Dzierżoniów - cmentarz żydowski

: poniedziałek 09 lis 2020, 11:51
autor: Karolina Kot
Cmentarz żydowski na przedwojennym planie miasta:

Re: Dzierżoniów - cmentarz żydowski

: czwartek 22 lut 2024, 13:00
autor: Karolina Kot
Nowa tablica na cmentarzu żydowskim w Dzierżoniowie

20 lutego na cmentarzu żydowskim w Dzierżoniowie odsłonięto nową tablicę informacyjną.

Uroczystość upamiętniła społeczność żydowską, która odgrywa istotną rolę w historii Dzierżoniowa, wpływając na jego rozwój gospodarczy, kulturowy i społeczny.
Dzięki zaangażowaniu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Muzeum Miejskiego Dzierżoniowa cmentarz przy ulicy Bielawskiej zyskał nową tablicę. Oznakowanie w kształcie macewy, czyli tradycyjnej formy nagrobka żydowskiego, umieszczono przed wejściem na teren cmentarza. Zamieszczony kod QR przekierowuje do bogatej historii dzierżoniowskiego cmentarza na portalu zabytek.pl


:arrow: źródło