Kłodzko - Kamień Napoleona czyli Pomnik Kolonialny

Historyczne głazy pamiątkowe i upamiętnienia

Moderator: Velder

Posty: 27919
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Kłodzko - Kamień Napoleona czyli Pomnik Kolonialny

Postautor: Karolina Kot » piątek 28 sie 2020, 07:42

W Kłodzku (Glatz), na skraju skweru znajdującego się przy ulicy Romualda Traugutta, dostrzec można niewysoki, kamienny obelisk. Skromny pomniczek, nazywany popularnie "Kamienieniem Napoleona", obrósł w legendy.
Według tej najbardziej rozpowszechnionej głaz miał upamiętniać przejazd Napoleona Bonaparte przez miasto, a konkretnie moment, w którym wiatr zdmuchnął francuskiemu cesarzowi kapelusz z głowy.

Coś mi w całej tej historii jednak nie pasowało. Po pierwsze - kamień nie wygląda na aż tak wiekowy, po drugie - dostrzegłam na nim skute napisy. Włączyła mi się czerwona lampka.
Próbowałam delikatnie "wywabić" inskrypcje za pomocą kredy, ale w biały dzień w oczach przechodniów moje działania wyglądały na mocno podejrzane, więc dałam sobie z tym spokój.

Odpowiedź znalazłam - jak zwykle - na świetnym portalu internetowym polska-org.pl.
Zacytowano tam artykuł autorstwa pana Marcina Dziedzica, umieszczony w roku 2011 w miesięczniku "Sudety".

Pomnik został ustawiony w dniu 19.09.1937 r. z inicjatywy miejscowej sekcji Deutscher Kolonialkriegerbund. Poniżej kapelusza (symbolu niemieckich wojsk kolonialnych) znajdował się napis "Gedenkt unserer Kolonien".
Taki monument był także we Wrocławiu na Wzgórzu Liebicha (od 03.07.1932 r.), ale przetrwał do naszych czasów jedynie ten w Kłodzku.


Kiedyś spróbuję podświetlić toto nocą za pomocą latarki, a nóż się uda wyłuskać z zapomnienia uszkodzoną inskrypcję.
Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w sierpniu 2019 i 2020 roku.
Załączniki
Kamień Napoleona (1).JPG
Kamień Napoleona (1).JPG (126.98 KiB) Przejrzano 2451 razy
Kamień Napoleona (2).JPG
Kamień Napoleona (2).JPG (135.67 KiB) Przejrzano 2451 razy
Kamień Napoleona (3).JPG
Kamień Napoleona (3).JPG (125.56 KiB) Przejrzano 2451 razy
Kamień Napoleona (5).JPG
Kamień Napoleona (5).JPG (84.84 KiB) Przejrzano 2451 razy
Kamień Napoleona (4).JPG
Kamień Napoleona (4).JPG (125.63 KiB) Przejrzano 2451 razy
Kamień Napoleona (7).JPG
Kamień Napoleona (7).JPG (129.6 KiB) Przejrzano 2451 razy
Kamień Napoleona (6).JPG
Kamień Napoleona (6).JPG (113.9 KiB) Przejrzano 2451 razy
Kamień Napoleona (8).JPG
Kamień Napoleona (8).JPG (130.22 KiB) Przejrzano 2451 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Głazy pamiątkowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość