Strona 1 z 1

Stare Bogaczowice - kamień pamięci doktora Bruno Schneidera

: środa 25 lis 2020, 06:47
autor: Karolina Kot
W Starych Bogaczowicach (Alt Reichenau) koło Wałbrzycha, nieopodal centrum miejscowości, w narożniku ogrodu domu z numerem 157, tuż obok murku oporowego Strzegomki, znajduje się głaz z wyrytym niemieckim napisem.
Inskrypcja w tłumaczeniu na język polski brzmi: "Pamięci doktora medycyny Bruno Schneidera 1875-1932".

Zastanawiałam się, czy uda mi się znaleźć jakieś informacje o tym lekarzu i spodziewałam się, że może być to niełatwe, na szczęście okazało się, że nic bardziej błędnego! :)
Ktoś pochylił się już nad tym tematem, tworząc rewelacyjny opis, który pozwolę sobie zacytować.

Bruno Otto Karl Schneider pochodził z pruskiej, katolickiej rodziny i urodził się 14. września 1875 roku w Wilhelmsthal (kolonia, która później stała się częścią Opola, dawniej Oppeln). Tam chodził do szkoły podstawowej, po czym trafił do gimnazjum w Opolu, gdzie zdał egzaminy maturalne. Studiował medycynę (4 semestry) na Uniwersytecie Medycznym w Greiswaldzie (Niemcy), po tym czasie trafił na Uniwersytet we Wrocławiu (dawniej Breslau) - tu studiował na 5. semestrze i w konsekwencji 25. marca 1901 zdał lekarski egzamin państwowy. Po egzaminie pracował jako asystent lekarza we wrocławskim instytucie, który zajmował się leczeniem ofiar wypadków w pracy. Na przełomie 1901/02 pełnił służbę wojskową w 5. Kompani 4. górnośląskiego Pułku Piechoty nr. 63 w Opolu. W połowie lata 1902 roku-zaledwie z rocznym lekarskim doświadczeniem- pełnił służbę jak wolontariusz w Pułku Artylerii Pieszej im. gen. von Dieskau w Nysie (dawniej Neisse). Po tym okresie odbył sześciotygodniowe ćwiczenia jako młodszy lekarz Pułku Grenadierów nr 11 we Wrocławiu -od 27 stycznia 1903 był tam asystentem lekarza, a od 15 czerwca 1905 starszym lekarzem rezerwy.

Od 1 grudnia 1902 do końca maja 1903 był lekarzem (wolontariuszem) w szkole akuszerek w Opolu, a od 27 czerwca 1903 posiada swoją praktykę lekarską w Starych Bogaczowicach pod numerem 127(dawniej)! Po wojnie numeracja budynku uległa zmianie-aktualnie przypuszczamy, że jest to budynek nr 157, w którego okolicy znajduje się kamień.

Ciekawostka! Inauguracyjna rozprawa doktorska Bruno Schneidera (z kwietnia 1906 roku) była z zakresu medycyny, chirurgii i położnictwa. Dotyczyła mięśniaków jako powikłań związanych z ciążą, a sama publikacja była analizą studium przypadku.

Bruno Schneider zmarł w 1932 roku-prawdopodobnie został pochowany na terenie cmentarza w Starych Bogaczowicach. Nie udało nam się odnaleźć miejsca jego pochówku. Po wojnie liczne tablice grobowców zostały powyrywane, pomniki poniszczone, a sam cmentarz zmienił swój charakter.

Źródło: Gmina Stare Bogaczowice

Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w listopadzie 2020 roku.