Olkusz - relikty obrotnicy kolejowej

Moderatorzy: Jarek, Dawid_FSO

Posty: 1344
Rejestracja: niedziela 25 mar 2018, 18:19

Olkusz - relikty obrotnicy kolejowej

Postautor: RUBEX » środa 29 maja 2019, 19:16

W Olkuszu, na terenie dawnej fabryki OFNE zachował się murowany, okrągły kształt - nieczynna fontanna. Od powstania zakładu (1907, wówczas wagony przetaczano konno), do rozszerzenia zakładu (wówczas było po prostu więcej miejsca i pociągi nie musiały skręcać o 90 stopni) działała na tej podmurówce niewielka obrotnica. W wolnym czasie wkleje więcej zdjęć resztek torów z terenu zakładu, stoi jeszcze nawet malutki garaż dla lokomotyw.
Niestety spóźniłem się kilka miesięcy ze zdjęciami. Połowę budowli wyburzono robiąc miejsce dla stróżówki.
P.S. a na widocznym w tle budynku (najpierw blok fabryczny, potem szkoła, dziś przedszkole) jeszcze niedawno wisiała ogromna metalowa płaskorzeźba z symbolami zespołu szkół, wprost wymarzona na to forum. Doprawdy nie wiem jak mogłem nie zrobić wówczas zdjęć... :shock:
Lokalizacja
Załączniki
IMG_8718.JPG
IMG_8718.JPG (219.51 KiB) Przejrzano 5099 razy
IMG_8717.JPG
IMG_8717.JPG (211.03 KiB) Przejrzano 5099 razy
IMG_8716.JPG
IMG_8716.JPG (225.9 KiB) Przejrzano 5099 razy
"Droga na sam szczyt, a tam nie ma nic - tylko ślady po pokoleniach..."

Posty: 28025
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Olkusz - relikty obrotnicy kolejowej

Postautor: Karolina Kot » środa 29 maja 2019, 20:22

RUBEX pisze:A na widocznym w tle budynku (najpierw blok fabryczny, potem szkoła, dziś przedszkole) jeszcze niedawno wisiała ogromna metalowa płaskorzeźba z symbolami zespołu szkół, wprost wymarzona na to forum. Doprawdy nie wiem jak mogłem nie zrobić wówczas zdjęć... :shock:


Zawsze tak jest. Mija się coś setki razy, zostawia "na potem" i nagle - cyk! Nie ma, zniknęło! :o
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1344
Rejestracja: niedziela 25 mar 2018, 18:19

Re: Olkusz - relikty obrotnicy kolejowej

Postautor: RUBEX » sobota 23 lip 2022, 01:17

A na widocznym w tle budynku (najpierw blok fabryczny, potem szkoła, dziś przedszkole) jeszcze niedawno wisiała ogromna metalowa płaskorzeźba z symbolami zespołu szkół, wprost wymarzona na to forum. Doprawdy nie wiem jak mogłem nie zrobić wówczas zdjęć... :shock:

Na szczęście zdjęcie zrobił ktoś inny, i pojawiło się dzisiaj na stronie "Ziemia Olkuska" na Facebooku. Wrzucam ku pamięci:
Załączniki
IMG_8819.JPG
IMG_8819.JPG (216.21 KiB) Przejrzano 2183 razy
"Droga na sam szczyt, a tam nie ma nic - tylko ślady po pokoleniach..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Obrotnice kolejowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości