Świdnica - dawny cmentarz św. Mikołaja (nowy)

Posty: 28025
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Świdnica - dawny cmentarz św. Mikołaja (nowy)

Postautor: Karolina Kot » piątek 06 sie 2021, 06:51

W centrum Świdnicy, przy placu Wojska Polskiego, nieopodal budynku Pogotowia Ratunkowego, znajduje się niewielki park.
Posiada charakterystyczną bramę i podejrzanie regularny układ drzewostanu.
Całość jakoś tak od razu wydała mi się podejrzana, jak się okazało - słusznie.

Był to dawny cmentarz katolicki św. Mikołaja, założony w roku 1790 za murami miejskimi. Nekropolia powstała w wyniku zniszczenia starszego cmentarza św. Mikołaja (miało to miejsce podczas budowy umocnień twierdzy świdnickiej).
Nowy cmentarz św. Mikołaja funkcjonował do połowy XX wieku - jeszcze w latach powojennych dokonywano na nim pochówków.
Niestety, jego teren splanowano, wywożąc nagrobki w latach 1968 - 1970.
Obecnie formalnie jest to park.
Ponieważ nigdy nie dokonano ekshumacji pochowanych tu osób dla mnie to miejsce pozostaje nadal cmentarzem.
Sami zresztą oceńcie. Pamiątek po nekropolii zachowało się całkiem sporo.
Oto artykuł zamieszczony na łamach Świdnickiego Portalu Historycznego, opisujący znalezisko z lutego 2021 roku:

Odkryto trumnę z XIX wieku!

Do niezwykłego odkrycia doszło podczas prac ziemno-budowlanych na jednej z prywatnych posesji przy placu Ludowym w Świdnicy.

Podczas niwelowania skarpy spod warstw ziemi ukazał się mur a za nim na wpół zasypana ziemią krypta grobowa. Po częściowym odgarnięciu ziemi okazało się, że w murowanej krypcie znajduje się trumna obita blachą cynkową z ozdobnymi uchwytami i elementami dekoracyjnymi.

Na miejsce nieoczekiwanego znaleziska przybyła Policja oraz prokurator Marek Rusin z Prokuratury Rejonowej w Świdnicy. Na miejscu znaleźli się także przedstawiciele Świdnickiego Portalu Historycznego, którzy dokonali wstępnej identyfikacji historycznej znaleziska.

– To dość niespodziewane znalezisko, wskazuje bowiem na to, że dawny cmentarz Świętego Mikołaja, znajdujący się pomiędzy ulicą Sprzymierzeńców a parkiem Centralnym sięgał dalej, niż to obecnie wyznaczają mury, wzniesione już po 1945 roku, kiedy cmentarz został zniszczony i zamieniony w mały park. Sama trumna pochodzi z połowy XIX wieku, trudno jednak orzec do kogo należała. Tego typu trumny były dość popularne w XIX wieku, chociaż na pewno nie grzebano w nich osób biednych. Na cmentarzu tym, który był przeznaczony dla katolików chowano także duchownych, związanych z kościołem parafialnym. Akurat w wypadku tego cmentarza warto też wiedzieć, że chowane były na nim ofiary (katolicy) epidemii cholery, która miała miejsce w Świdnicy w 1868 i 1871 r. – mówi Sobiesław Nowotny.

Krypta wykonana została z cegły i przykryta stropem Kleina. Do wnętrza prowadził prostokątny otwór w stropie. Podczas likwidacji cmentarza po 1945 roku prawdopodobnie krypta została zasypana ziemią i gruzem, w którym zresztą widać fragment obrobionej płyty – być może z nazwiskami pochowanych.

– O ile na trumnie nie ma żadnej tabliczki z nazwiskiem zmarłego, być może znajduje się ono na tej płycie. Pozwoliłoby to na identyfikację osoby pochowanej i odnalezienie jej w historii miasta. Niewykluczone też, że pod zwałami ziemi znajdują się kolejne trumny, bo krypta jest na tyle obszerna, że mogłoby ich zmieścić się w niej kilka – mówi Andrzej Dobkiewicz.

Co z odkrytą trumną lub kolejnymi stanie się dalej?

– Przede wszystkim obejrzeć miejsce znaleziska i samo znalezisko musi konserwator, który już został powiadomiony. Kiedy zakończy procedury administracyjne, my zaczniemy procedury śledcze. Jeżeli uda się ustalić dane osobowe osób lub osoby tu pochowanych, na koszt Państwa odbędzie się ich powtórny pochówek na jednym z czynnych obecnie cmentarzy. Jeżeli nie uda się nam ustalić żadnych personaliów zmarłych, trumny wraz ze szczątkami zostaną przekazane do zakładu medycyny sądowej, celem ustalenia płci, wieku i przyczyn śmierci – mówi prokurator Marek Rusin.

Przy okazji odkrycia natrafiono także na fragment szklanej tablicy nagrobnej należącej do pani Michaelis oraz odbite w cementowej wylewce napisy z innej płyty nagrobnej. Prawdopodobnie przy wykonywaniu jakiś prac budowlanych po 1945 roku na likwidowanym cmentarzu Świętego Mikołaja, leżącą starą płytę nagrobną zalano cementem.

Miejsce znaleziska zostało zabezpieczone przez właściciela terenu i policję. Czytelników ŚPH będziemy informować o dalszym przebiegu sprawy.


W czerwcu 2021 roku śledztwo zostało umorzone.

Prawdopodobnie nigdy nie dowiemy, kto został pochowany w dwóch trumnach, które odkopano w Świdnicy podczas prac na poniemieckim cmentarzu. Prokuratura uznała właśnie, że nie ma podstaw do kontynuowania śledztwa.

Źródło: wyborcza.pl

Niestety, te dwie osoby pochowane w tych ładnych trumnach nie zaznają już spokoju po śmierci.
Podczas badań antropologicznych, przeprowadzonych we Wrocławiu, zadecydowano bowiem o przekazaniu ich szczątków do Zakładu Medycyny Sądowej w celach dydaktyczno-szkoleniowych.
I tu mam pewien dysonans. Nie za bardzo potrafię z niego wybrnąć. Z jednej strony doskonale rozumiem dydaktykę, bo sama miałam w domu czyjąś czaszkę ludzką (nie była jednak bezimienna, miała na imię Alicja) i trochę innych kości, bo musiałam na nich "tresować' anatomię, ale tak patrząc po ludzku...
Trochę to chyba jednak nie w porządku.

Źródło

Zdjęcia cmentarza wykonałam w sierpniu 2021 roku.
Załączniki
Dawny cmentarz (1).JPG
Dawny cmentarz (1).JPG (99.36 KiB) Przejrzano 1743 razy
Dawny cmentarz (2).JPG
Dawny cmentarz (2).JPG (124.07 KiB) Przejrzano 1743 razy
Dawny cmentarz (3).JPG
Dawny cmentarz (3).JPG (85.11 KiB) Przejrzano 1743 razy
Dawny cmentarz (6).JPG
Dawny cmentarz (6).JPG (106.05 KiB) Przejrzano 1743 razy
Dawny cmentarz (5).JPG
Dawny cmentarz (5).JPG (48.2 KiB) Przejrzano 1743 razy
Dawny cmentarz (4).JPG
Dawny cmentarz (4).JPG (104.22 KiB) Przejrzano 1743 razy
Dawny cmentarz (7).JPG
Dawny cmentarz (7).JPG (107.77 KiB) Przejrzano 1743 razy
Dawny cmentarz (8).JPG
Dawny cmentarz (8).JPG (125.67 KiB) Przejrzano 1743 razy
Dawny cmentarz (9).JPG
Dawny cmentarz (9).JPG (76.47 KiB) Przejrzano 1743 razy
Dawny cmentarz (10).JPG
Dawny cmentarz (10).JPG (123.54 KiB) Przejrzano 1743 razy
Dawny cmentarz (11).JPG
Dawny cmentarz (11).JPG (113.82 KiB) Przejrzano 1743 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości