Strona 1 z 1

Warszawa - przedwojenne, podziemne stacje transformatorowe

: czwartek 10 sie 2017, 16:27
autor: Karolina Kot
Poza bardzo charakterystycznymi transformatorowymi stacjami kioskowymi na terenie Warszawy zachowało się kilka innych przedwojennych obiektów o takim przeznaczeniu ale całkowicie odmiennym wyglądzie. Mam na myśli podziemne stacje trafo, lokowane na ulicach, głownie pod chodnikami.
Na pierwszy rzut oka ich okrągłe włazy przypominają większe studzienki kanalizacyjne. W sąsiedztwie żeliwnych pokryw stacji transformatorowych umieszczano kratki wentylacyjne.
Podziemne transformatory powstawały w okresie międzywojennym i - moim zdaniem - były świetnym pomysłem. Nie zabierały miejsca i były bezpieczne dla przechodniów.
Pewnym problemem pewnie było ich zalewanie przez wodę pochodzącą z opadów atmosferycznych. Ciekawa jestem, jak sobie z tym problemem poradzono.

Pierwszy zachowany do dziś obiekt tego typu pokazał mi nasz militarny moderator, Warschauer44, podczas spaceru po mieście. Sama na bank nie zwróciłabym uwagi na tą dziwną trafostację, a nawet jeżeli - nie wiedziałabym po prostu, z czym mam do czynienia.
Ulica Długa, pod Arsenałem:

Re: Warszawa - przedwojenne, podziemne stacje transformatorowe

: czwartek 10 sie 2017, 16:32
autor: Karolina Kot
Ulica Senatorska, przed Pałacem Prymasowskim. W tym przypadku zachowała się nawet kratka wentylacyjna.

Re: Warszawa - przedwojenne, podziemne stacje transformatorowe

: czwartek 10 sie 2017, 16:45
autor: Karolina Kot
Łazienki Królewskie, Aleja Chińska. Nieopodal Nowej Pomarańczarni też zauważyłam coś podobnego. Czy to też może być podziemny transformator?

Re: Warszawa - przedwojenne, podziemne stacje transformatorowe

: czwartek 10 sie 2017, 17:09
autor: warschauer44
Karolina pisze:Łazienki Królewskie, Aleja Chińska. Nieopodal Nowej Pomarańczarni też zauważyłam coś podobnego. Czy to też może być podziemny transformator?

Wydaje mi się że tak.
Przy tej okazji - transformatory podziemne, zaczęto budować jesienią 1904 roku, najpierw na ulicy Nowy Świat z faktu iż ulica była zbyt wąska na transformatory kioskowe (które zresztą niezbyt przypadły do gustu ówczesnym mieszkańcom goroda Varšavy) - wówczas takie podziemne transformatory powstały na rogu z ulicami: Chmielną, Warecką i Świętokrzyską.