Głogów - pomnik poległych w I Wojnie Światowej (kaplica cmentarna przy ulicy Legnickiej)

Dział obejmuje dawne pomniki poświęcone poległym w I Wojnie Światowej, także te zniszczone i przekształcone.
Posty: 28358
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Głogów - pomnik poległych w I Wojnie Światowej (kaplica cmentarna przy ulicy Legnickiej)

Postautor: Karolina Kot » niedziela 15 sie 2021, 23:00

W Głogowie (Glogau), na tylnej ścianie kaplicy cmentarnej, znajdującej się na cmentarzu komunalnym przy ulicy Legnickiej, zachowały się relikty dawnego pomnika poświęconego mieszkańcom poległym i zaginionym w czasie I Wojny Światowej.
Będąc w tym miejscu nie miałam zielonego pojęcia o istnieniu tego obiektu, ale coś mnie tknęło. I na szczęście zrobiłam dwa zdjęcia. Obecnie pomnik ma inną wymowę, także tragiczną i pamiątkową- ustawiono przy nim współczesne tablice z inskrypcjami oraz symboliczny grób Sybiraków.
Pierwotne napisy skuto. Doskonale widać miejsce po nich - powstała wnęka o schodkowatych brzegach, pomalowana na biało.

Moja wizyta w Głogowie miała miejsce w czerwcu 2021 roku. Upał panował nieziemski.
Lokalizacja
Załączniki
Relikty pomnika (1).JPG
Relikty pomnika (1).JPG (41.52 KiB) Przejrzano 1119 razy
Relikty pomnika (2).JPG
Relikty pomnika (2).JPG (34.15 KiB) Przejrzano 1119 razy
Na archiwalnej pocztówce.jpg
Źródło: polska - org.pl
Na archiwalnej pocztówce.jpg (38.53 KiB) Przejrzano 1119 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Pomniki z I Wojny Światowej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości