Ząbkowice Śląskie - Sadlno, relikty pomnika poległych w I Wojnie Światowej

Dział obejmuje dawne pomniki poświęcone poległym w I Wojnie Światowej, także te zniszczone i przekształcone.
Posty: 28359
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Ząbkowice Śląskie - Sadlno, relikty pomnika poległych w I Wojnie Światowej

Postautor: Karolina Kot » środa 15 gru 2021, 06:54

Niestety, w tym przypadku spóźniłam się.
Jeszcze 20 lat temu, przy południowej ścianie kościoła pod wezwaniem św. Jadwigi na Sadlnie (Zadel), niegdyś osobnej wsi, dziś wcielonej w obszar Ząbkowic Śląskich (Frankenstein), znajdywał się pomnik poświęcony pamięci parafian, poległych i zaginionych w czasie I Wojny Światowej. Wybudowano go w okresie międzywojennym. Przedstawiał sobą kamienny sarkofag, zwieńczony rzeźbą przedstawiającą scenę Opłakiwania Chrystusa przez Maryję.
Całość przypominała podobne obiekty, chociażby ten z położonego rzut beretem Tarnowa lub zlokalizowanego nieco dalej Starczowa.

Niestety, ten ciekawy obiekt nie zachował się do naszych czasów. Nie znam jego losów, ale domyślam się, że wyburzono go całkiem niedawno, podczas remontu elewacji świątyni.
W każdym - obecnie po pomniku nie ma śladu, w jego miejscu jest gładka ściana.
Wydaje mi się jednak, że na terenie dawnego, przykościelnego cmentarza, w lapidarium, znajduje się wieńcząca ten historyczny obelisk rzeźba: warto zwrócić uwagę na uszkodzoną przez czynniki atmosferyczne postać Chrystusa i nienaruszoną głowę Maryi, która musiała być chroniona dachem.

Archiwalne zdjęcie obiektu pochodzi ze świetnej i trudno dziś dostępnej książki Ząbkowickie Opowieści.
Na szczęście - zrządzeniem losu - mam tę pozycję przed sobą, pisząc niniejszy post.

Zdjęcia wykonałam we wrześniu 2019 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Dawny Pomnik Poległych (1).jpg
Dawny Pomnik Poległych (1).jpg (88.69 KiB) Przejrzano 1124 razy
Dawny Pomnik Poległych (2).jpg
Dawny Pomnik Poległych (2).jpg (67.55 KiB) Przejrzano 1124 razy
Dawny Pomnik Poległych (5).jpg
Dawny Pomnik Poległych (5).jpg (73.55 KiB) Przejrzano 1124 razy
Dawny Pomnik Poległych (4).jpg
Dawny Pomnik Poległych (4).jpg (86.4 KiB) Przejrzano 1124 razy
Dawny Pomnik Poległych (3).jpg
Dawny Pomnik Poległych (3).jpg (122.76 KiB) Przejrzano 1124 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Pomniki z I Wojny Światowej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości