Międzylesie - domniemany pomnik poległych

Dział obejmuje dawne pomniki poświęcone poległym w I Wojnie Światowej, także te zniszczone i przekształcone.
Posty: 28358
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Międzylesie - domniemany pomnik poległych

Postautor: Karolina Kot » środa 29 gru 2021, 07:06

W Międzylesiu (Mittelwalde), miasteczku położonym w Kotlinie Kłodzkiej, na cmentarzu parafialnym, znajdującym się przy ulicy Juliusza Słowackiego, za kaplicą cmentarną, natrafimy na ustawiony u zbiegu głównych alejek kamienny, stary krzyż.
Początkowo wzięłam go za dość typowy, XIX - wieczny krzyż centralny, jaki fundowało się zwyczajowo przy zakładaniu cmentarza.
Bliższe oględziny krucyfiksu wprawiły mnie jednak w zakłopotanie.
Otóż na płycinach dostrzegłam fragmenty nazwisk, w tym niektóre brzmiące dość swojsko.

Czyżby upamiętnienie z okresu Wielkiej Wojny?
Najwyraźniej w miejsce dawnych inskrypcji ktoś położył warstwę betonu (kruszącą się obecnie i obsypującą), a na niej wyrył nazwiska.

Co prawda pomnik z okresu I Wojny Światowej z Międzylesia jest doskonale znany, gdyż w dobrym stanie przetrwał do dziś, ale trafiały mi się już sytuacje, gdy w jednej miejscowości znajdowałam dwa niezależne upamiętnienia. Działo się tak chociażby z powodu istnienia dwóch odrębnych parafii katolickiej i ewangelickiej, które - zdarzało się - nie dogadywały się między sobą i każda z nich postanowiła wystawić odrębny pomnik swoim parafianom.
Czy cos takiego miało miejsce także w Międzylesiu?

Gdyby ktokolwiek wiedział coś na temat tego dziwnego krzyża cmentarnego z resztkami nazwisk - bardzo proszę o uzupełnienie wątku, bądź o kontakt.
Zdjęcia wykonałam w maju 2021 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Krzyż na cmentarzu (1).JPG
Krzyż na cmentarzu (1).JPG (68.92 KiB) Przejrzano 3526 razy
Krzyż na cmentarzu (2).JPG
Krzyż na cmentarzu (2).JPG (86.34 KiB) Przejrzano 3526 razy
Krzyż na cmentarzu (3).JPG
Krzyż na cmentarzu (3).JPG (97.43 KiB) Przejrzano 3526 razy
Krzyż na cmentarzu (4).JPG
Krzyż na cmentarzu (4).JPG (120.09 KiB) Przejrzano 3526 razy
Krzyż na cmentarzu (5).JPG
Krzyż na cmentarzu (5).JPG (108.88 KiB) Przejrzano 3526 razy
Krzyż na cmentarzu (8).JPG
Krzyż na cmentarzu (8).JPG (135.35 KiB) Przejrzano 3526 razy
Krzyż na cmentarzu (7).JPG
Krzyż na cmentarzu (7).JPG (134.88 KiB) Przejrzano 3526 razy
Krzyż na cmentarzu (6).JPG
Krzyż na cmentarzu (6).JPG (68.42 KiB) Przejrzano 3526 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 70
Rejestracja: czwartek 23 gru 2021, 23:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Międzylesie - domniemany pomnik poległych

Postautor: krzymen » czwartek 30 gru 2021, 15:36

Karolina Kot pisze:W Międzylesiu (Mittelwalde), miasteczku położonym w Kotlinie Kłodzkiej, na cmentarzu parafialnym, znajdującym się przy ulicy Juliusza Słowackiego, za kaplicą cmentarną, natrafimy na ustawiony u zbiegu głównych alejek kamienny, stary krzyż.
Początkowo wzięłam go za dość typowy, XIX - wieczny krzyż centralny, jaki fundowało się zwyczajowo przy zakładaniu cmentarza.
(...) Czyżby upamiętnienie z okresu Wielkiej Wojny?
Najwyraźniej w miejsce dawnych inskrypcji ktoś położył warstwę betonu (kruszącą się obecnie i obsypującą), a na niej wyrył nazwiska.

Karolino – wydaje mi się, że może to być krzyż centralny przerobiony na upamiętnienie poległych. Pod tynkiem jest chyba piaskowiec. Raczej nie dotyczy I wojny światowej tylko wojny francusko-pruskiej 1870-1871.
Od frontu na tablicy wyryto ewangelię wg. św. Jana – może dlatego płyta ta nie została zniszczona ?
Ich bin die Auforstehung und das Leben, wer an mich glaubt wir leben in Ewigkeit Joh. 11, 25-26” - "Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie na wieki” (J 11, 25-26)
Na płycinach z boku i zapewne także z tyłu (obecnie przykryte tablicą z polskim tekstem) są inicjały imion i nazwiska. W trzech miejscach jest napis VOM (czyli z) i nazwy miejscowości, których nie potrafię odcyfrować …
Sprawdziłem kilka nazwisk w pruskich Verlustlisten 1914-1919. W większości ich nie ma, a jeżeli już są, to nie te imiona i z innego regionu. Więc to nie I w.ś. Verlustlisten z 1870-1871 sprawdzać nie będę ;) bo jest ich ponad … 270 i trzeba sprawdzać na piechotę, nie ma wyszukiwarki :? .

Posty: 28358
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Re: Międzylesie - domniemany pomnik poległych

Postautor: Karolina Kot » czwartek 30 gru 2021, 17:45

Dziękuję! Przynajmniej I Wojnę raczej mamy wyeliminowaną.

Może istnieje jeszcze inny trop. Może w Międzylesiu działał lazaret wojenny z lat wojennych 1870-1871 albo 1866? I to, co tu widzimy, to pozostałość po kwaterze wojennej?
W okolicznych miastach trafiały się podobne obiekty.
Chociażby w Wałbrzychu.
Jeszcze bardziej podobny krzyż na mogile znajdziemy na cmentarzu w Ząbkowicach Śląskich.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2605
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Międzylesie - domniemany pomnik poległych

Postautor: Gniewko » czwartek 30 gru 2021, 22:45

Po raz pierwszy jestem sceptyczny.
Dlaczego?
Ano dlatego, że na jednej z tablic widać słowo: 'Fundatoren"
Cmentarz w 1863 roku został rozbudowany.
Jesli macie szybsze przeglądarki od mojej do sprawdźcie proszę "Register zum Verzeichnisse der Kunstdenkmaeler der Provinz Schlesien". może tam coś wylezie.
Zmartwychwstanie i Życie jest popularnym motywem.
A nazwiska częściowo sprawdziłem. Są regionalne. głównie z Bystrzycy.
Maciej Rodziewicz

Posty: 70
Rejestracja: czwartek 23 gru 2021, 23:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Międzylesie - domniemany pomnik poległych

Postautor: krzymen » czwartek 30 gru 2021, 23:05

Gniewko pisze:Ano dlatego, że na jednej z tablic widać słowo: 'Fundatoren"

Na której tablicy :o Zdjęcie nr 4 ?

Posty: 2605
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Międzylesie - domniemany pomnik poległych

Postautor: Gniewko » czwartek 30 gru 2021, 23:08

Tak. Chyba dobrze policzyłem. A potem jest lista nazwisk.
Maciej Rodziewicz

Posty: 70
Rejestracja: czwartek 23 gru 2021, 23:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Międzylesie - domniemany pomnik poległych

Postautor: krzymen » czwartek 30 gru 2021, 23:16

Karolino - czy można prosić o powiększenie tablicy z fotki nr 4 ? Może da się zwiększyć kontrast ?

Posty: 2605
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Międzylesie - domniemany pomnik poległych

Postautor: Gniewko » czwartek 30 gru 2021, 23:20

Tak czy siak jutro mam wolne i kopnę się tam. Docisnę każdą furtę :mrgreen: To będzie fajny Kot Sylwester :mrgreen:
Maciej Rodziewicz

Posty: 2605
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Międzylesie - domniemany pomnik poległych

Postautor: Gniewko » piątek 31 gru 2021, 16:28

Wróciłem.
Międzylesie skąpane w deszczu (tam zawsze jest jakoś inaczej), ale cieplutko (9 stopni).
Oczywiście slowo "fundatoren" nie istnieje :evil:
W 1946 z Mittelwalde wyjechało 20 wagonów wypełnionych Wypędzonymi. Pozostała garstka osób, bez których nie dałoby się wtedy normalnie funkcjonować. Między innymi nauczyciele i pastorzy.
Pierwsza osoba, którą zagadnąłem na ulicy pytając o plebanię rozgadała się. Naopowiadała mi historii na kilka wątków. Ale o krzyżu wiedziała tylko to, że jest...
Epidemiczny.
Tak uczono jej mamę zaraz po wojnie w szkole.
Obecny proboszcz niewiele umiał powiedzieć, ale skontaktował się z lokalnym pasjonatem historii i kamieniarzem, który wymienił jedną z tablic. Oprócz tego wskazał mi miejsce na cmentarzu, gdzie nikt chowany być nie chce z powodu opowieści o "dołach przesypanych wapnem".

Potem pół godziny gadałem telefonicznie z byłym proboszczem, który obecnie mieszka w Świdnicy. Oprowadził mnie po mieście, ale w kontekście krzyża uważał, że na jego cokole wymienione są ofiary Wielkiej Wojny. Nie przekonał mnie.
Z całą pewnością sa tam nazwiska z trzech okolicznych terenów ["Vom Fuhr" czytelne to obszar na wschód od Międzylesia - po stronie czeskiej, nad rzeczką Morawą - Fuhrstliche Lichten Steinsche Forst, majątek ziemski, nazwa dziś zanikła], które nie powtarzają się na pomniku poświęconym żołnierzom w innej części miasta.
A obok krzyża - jakieś 10 metrów dalej jest kwatera wojenna dwóch braci, którzy na obelisku są też wymienieni.

Chyba czas sięgnąć do literatury. Jednego Białego Kruka udało mi się cudem zdobyć dziś w Kłodzku. Odbieram go w poniedziałek.

Jeszcze jedno: na cokole poniżej jednej z tablic dostrzegłem cyfrę "2" jako ostatnią w rzędzie. Wiadomo, że wyobraźnia podpowie wszystko co chce się ujrzeć, ale może jest to jednak zatarta data 1832. Data epidemii cholery...
Maciej Rodziewicz

Posty: 2971
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Re: Międzylesie - domniemany pomnik poległych

Postautor: buba » piątek 31 gru 2021, 19:31

Oprócz tego wskazał mi miejsce na cmentarzu, gdzie nikt chowany być nie chce z powodu opowieści o "dołach przesypanych wapnem".


To mnie zaciekawilo. Czemu nikt nie chce tam byc chowany? Nieboszczykowi to juz chyba powinno byc obojetne gdzie lezy?


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Pomniki z I Wojny Światowej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości