Sobótka - pomnik Korpusu Lützowa (relikty) w Muzeum Ślężańskim

Dział nazwany prowizorycznie, w rozbudowie.
Posty: 28038
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Sobótka - pomnik Korpusu Lützowa (relikty) w Muzeum Ślężańskim

Postautor: Karolina Kot » sobota 09 gru 2023, 12:12

W Sobótce (Zobten), poza cokołem dawnego :arrow: pomnika Lützowa, znajdującego się obok prezbiterium kościoła pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła i w ciekawy sposób "zrekonstruowanego" współcześnie za pomocą archiwalnego zdjęcia, istniało niegdyś jeszcze jedno miejsce, poświęcone Korpusowi Lützowa.

Wzniesiony w roku 1863 strzelisty obelisk znajdował się na obecnym Placu Wolności (dawny Friedrich Wilhelm Platz).
Upamiętniał formację ochotników tworzących Lützowsches Freikorps, którzy zdobyli sławę jako "Czarny Hufiec" w pruskich wojnach wyzwoleńczych, prowadzonych przeciwko Napoleonowi.
Nazwa hufca nawiązywała do barw mundurów z czerwonymi wypustkami i złotymi guzikami. Po latach zostały one upamiętnione w kolorach flagi Niemiec.
Korpus został utworzony w lutym 1813 roku we Wrocławiu przez majora Ludwiga Adolfa Wilhelma von Lützowa. Jego uroczyste błogosławieństwo odbyło się w kościele w Rogowie Sobockim w dniu 27 marca 1813 roku.

Co ciekawe, ze wspomnianego wyżej pomnika, zburzonego po roku 1945, zachowało się co nieco.
Relikty odkryłam podczas wizyty w rewelacyjnym Muzeum Ślężańskim (mam nadzieję, że go nigdy nie zmodernizują i że zachowa swoją dotychczasową formę), a konkretnie - w lapidarium, pod murem w ogrodzie, tuż obok biednego św. Jana Nepomucena z Nasławic.

Sami zobaczcie i porównajcie archiwalne zdjęcia (źródło: polska - org.pl) oraz moje fotografie.
Co się stało ze strzelistą kolumną - nie mam pojęcia. Coś mi się wydaje, że mogła zostać gdzieś wywieziona i wykorzystana wtórne.
Załączniki
Sobótka pomnik korpusu Lützowa (1).jpg
Sobótka pomnik korpusu Lützowa (1).jpg (110.21 KiB) Przejrzano 280 razy
Sobótka pomnik korpusu Lützowa (2).JPG
Sobótka pomnik korpusu Lützowa (2).JPG (99.09 KiB) Przejrzano 280 razy
Sobótka pomnik korpusu Lützowa (3).JPG
Sobótka pomnik korpusu Lützowa (3).JPG (79.58 KiB) Przejrzano 280 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Inne historyczne pomniki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości