Chojnów - przedwojenne klapy, pokrywy hydrantów i inne

Moderator: Velder

Posty: 28025
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Chojnów - przedwojenne klapy, pokrywy hydrantów i inne

Postautor: Karolina Kot » sobota 20 lis 2021, 08:51

W Chojnowie (Haynau) w powiecie legnickim, u zbiegu ulicy Wolności i Królowej Jadwigi, zachowała się przedwojenna, poniemiecka klapa hydrantu zaopatrzona w sygnaturę "firmy znanej i lubianej".
Załączniki
U zbiegu ulic Królowej Jadwigi i Wolności (1).JPG
U zbiegu ulic Królowej Jadwigi i Wolności (1).JPG (109.01 KiB) Przejrzano 2104 razy
U zbiegu ulic Królowej Jadwigi i Wolności (2).JPG
U zbiegu ulic Królowej Jadwigi i Wolności (2).JPG (132.71 KiB) Przejrzano 2104 razy
U zbiegu ulic Królowej Jadwigi i Wolności (3).JPG
U zbiegu ulic Królowej Jadwigi i Wolności (3).JPG (94.46 KiB) Przejrzano 2104 razy
U zbiegu ulic Królowej Jadwigi i Wolności (4).JPG
U zbiegu ulic Królowej Jadwigi i Wolności (4).JPG (80.63 KiB) Przejrzano 2104 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28025
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Chojnów - przedwojenne klapy, pokrywy hydrantów i inne

Postautor: Karolina Kot » sobota 20 lis 2021, 08:52

Podobną klapę znajdziemy na chodniku, nieopodal domu przy ulicy Tadeusza Kościuszki 7. Także posiada sygnaturę odlewni "Bopp und Reuther" z Mannheim. Klasyka gatunku!

W dodatku jestem niemal pewna, że przedwojennych klap i pokryw żeliwnych znajduje się na terenie Chojnowa znacznie więcej. Mnie musiał wystarczyć zaledwie około 40 minutowy bieg o zmierzchu przez miasto, bo dzień krótki, a droga do domu daleka.
Przeoczyłam z całą pewnością masę ciekawych rzeczy.
Trzeba będzie wrócić, bo nawet magnesiki na lodówkę się w muzeum skończyły i będą dopiero po nowym roku. :D
Załączniki
Ulica Tadeusza Kościszki 7 (1).JPG
Ulica Tadeusza Kościszki 7 (1).JPG (47.13 KiB) Przejrzano 2103 razy
Ulica Tadeusza Kościszki 7 (4).JPG
Ulica Tadeusza Kościszki 7 (4).JPG (73.92 KiB) Przejrzano 2103 razy
Ulica Tadeusza Kościszki 7 (2).JPG
Ulica Tadeusza Kościszki 7 (2).JPG (100.41 KiB) Przejrzano 2103 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 83
Rejestracja: piątek 20 mar 2020, 06:39
Lokalizacja: Swarzędz

Re: Chojnów - przedwojenne klapy, pokrywy hydrantów i inne

Postautor: warczp » niedziela 21 lis 2021, 08:40

Z mojego podwórka: ta sama firma produkowała żurawie wodne :)
Załączniki
BM.jpg
BM.jpg (29.8 KiB) Przejrzano 2083 razy


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości