Niemcza - przedwojenne pokrywy kanalizacyjne

Moderator: Velder

Posty: 28025
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Niemcza - przedwojenne pokrywy kanalizacyjne

Postautor: Karolina Kot » niedziela 03 mar 2024, 21:22

W Niemczy (Nimptsch), historycznym miasteczku, położonym w powiecie dzierżoniowskim, przy ulicy Podmiejskiej, u wylotu ulicy Ratuszowej, tuż pod murami miejskimi, dostrzegłam bardzo ładną, przedwojenną klapę kanalizacyjną.
Zachowała się na niej sygnatura zakładów odlewniczych w Neusalz (Nowa Sól). Nie wiem, czy "an der Oder", bo dopisku brak.

Kiedy ją fotografowałam w pozycji przykucniętej, zza murów miejskich, od strony parku, wybiegła grupa dzieci. Rozkrzyczana dziatwa zamilkła na mój widok wlepiając we mnie rozszerzone ze zdziwienia oczy.
Głupio mi się zrobiło, więc jako - bądź co bądź - dorosły, po krótce wytłumaczyłam o co chodzi, dlaczego fotografuję ziemię i jeszcze przy tym tak się cieszę.
Po czym wyprostowałam się, życzyłam miłego dnia i odeszłam wzdłuż murów.

Odprowadzała mnie cisza.
Ale po chwili do mych uszu dobiegły pełne fascynacji dziecięce szepty: "Nowa Sól, tu jest tak napisane! Po niemiecku! Ona powiedziała, że to ma ponad 80 lat! To jest zabytek, z Nowej Soli, to daleko stąd. Chyba jedyna taka klapa w mieście!".

Kusiło mnie, żeby się obejrzeć, ale zrobiłam to dopiero kilkadziesiąt metrów dalej.
Dzieciarnia siedziała na kupie wokół klapy kanalizacyjnej bezgranicznie zachwycona znaleziskiem. Uśmiechnęłam się od ucha do ucha, niemal jak kot z Cheshire.
Załączniki
Ulica Podmiejska (1).jpg
Ulica Podmiejska (1).jpg (190.34 KiB) Przejrzano 95 razy
Ulica Podmiejska (2).jpg
Ulica Podmiejska (2).jpg (162.63 KiB) Przejrzano 95 razy
Ulica Podmiejska (3).jpg
Ulica Podmiejska (3).jpg (144.9 KiB) Przejrzano 95 razy
Ulica Podmiejska (4).jpg
Ulica Podmiejska (4).jpg (188.26 KiB) Przejrzano 95 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28025
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Niemcza - przedwojenne pokrywy kanalizacyjne

Postautor: Karolina Kot » niedziela 03 mar 2024, 21:27

Drugą, prawie identyczną pokrywę kanalizacyjną, znalazłam przy przebudowanej ostatnio ulicy Bolesława Chrobrego, nieopodal Wieży Bramy Górnej (jest tu teraz Punkt Informacji Turystycznej).

Ulica Bolesława Chrobrego (1).jpg
Ulica Bolesława Chrobrego (1).jpg (149.9 KiB) Przejrzano 92 razy
Ulica Bolesława Chrobrego (2).jpg
Ulica Bolesława Chrobrego (2).jpg (142.46 KiB) Przejrzano 92 razy
Ulica Bolesława Chrobrego (3).jpg
Ulica Bolesława Chrobrego (3).jpg (144.93 KiB) Przejrzano 92 razy
Ulica Bolesława Chrobrego (4).jpg
Ulica Bolesława Chrobrego (4).jpg (53.62 KiB) Przejrzano 92 razy


Kiedy maszerowałam w kierunku niemczańskiego rynku i zaparkowanego Archimedesa mój dobry humor przerodził się niemal w euforię: oto dostrzegłam nadciągającą z naprzeciwka dobrze już mi znaną gromadę smarkaczy, którzy z nosem przy ziemi sprawdzali po kolei wszystkie miejskie pokrywy kanalizacyjne!
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 263
Rejestracja: piątek 14 paź 2022, 19:41

Re: Niemcza - przedwojenne pokrywy kanalizacyjne

Postautor: Kama » niedziela 03 mar 2024, 21:37

Karolina Kot pisze:Dzieciarnia siedziała na kupie wokół klapy kanalizacyjnej bezgranicznie zachwycona znaleziskiem.

Pięęękne … :D Miejmy nadzieję, że ta nauka nie pójdzie w las!


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości