Kobyla Głowa - domniemane niemieckie stanowisko strzeleckie

Moderator: warschauer44

Posty: 28025
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Kobyla Głowa - domniemane niemieckie stanowisko strzeleckie

Postautor: Karolina Kot » środa 27 mar 2024, 00:16

Na południe od malutkiej miejscowości Kobyla Góra (Kobelau), położonej w powiecie ząbkowickim, w gminie Ciepłowody, u zbiegu dróg, wśród pól, znajduje się przyciągające wzrok, samotne wzgórze, zwane Babią Górą (357 m n.p.m.).
Jest mocno zarośnięte jakimś kolczystym dziadostwem, najpewniej głogiem.
Mimo to z jego północnego stoku rozpościera się wspaniały widok w kierunku Wzgórz Strzelińskich, Białego Kościoła (Steinkirche), Ślęży i samego Strzelina (Strehlen).
Jak na dłoni widoczna jest droga biegnąca od strony Targowicy (Tarchwitz).

Zimą 1945 roku widok z tego miejsca musiał być dla rdzennej ludności przygnębiający. Nieopodal, w widocznym jak na dłoni Strzelinie, zatrzymała się bowiem linia frontu. Z Babiej Góry można było dostrzec łunę pożaru miasta, które zostało w dużej mierze zrównane z ziemią.

I teraz do rzeczy.
Szperając w tym miejscu natknęłam się na niewielkie, ziemne zagłębienie, które od razu skojarzyło mi się ze strzelniczym stanowiskiem polowym dla jakiegoś niedużego działa, być może takiego na przykład FLAK 8,8 cm. Albo po prostu dla karabinu maszynowego.
Moją teorię silnie potwierdza lokalizacja: Ze stoku Babiej Góry można było za jednym zamachem zabezpieczyć obie drogi wiodące od strony Strzelina do Ząbkowic Śląskich.
Szkoda, że zdjęcia tego miejsca w zakładce LIDAR Geoportalu są takie kijowe... Na żywo wygląda to znacznie lepiej, natrafiłam nawet na fragment jakiejś betonowej płyty.
Załączniki
Domniemane stanowisko strzelnicze (1).jpg
Domniemane stanowisko strzelnicze (1).jpg (96.73 KiB) Przejrzano 125 razy
Domniemane stanowisko strzelnicze (2).jpg
Domniemane stanowisko strzelnicze (2).jpg (201.83 KiB) Przejrzano 125 razy
Domniemane stanowisko strzelnicze (3).jpg
Domniemane stanowisko strzelnicze (3).jpg (201.17 KiB) Przejrzano 125 razy
Domniemane stanowisko strzelnicze (4).jpg
Domniemane stanowisko strzelnicze (4).jpg (209.93 KiB) Przejrzano 125 razy
Domniemane stanowisko strzelnicze (7).jpg
Domniemane stanowisko strzelnicze (7).jpg (53.48 KiB) Przejrzano 125 razy
Domniemane stanowisko strzelnicze (6).jpg
Domniemane stanowisko strzelnicze (6).jpg (171.63 KiB) Przejrzano 125 razy
Domniemane stanowisko strzelnicze (5).jpg
Domniemane stanowisko strzelnicze (5).jpg (214.35 KiB) Przejrzano 125 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2000
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 22:45

Re: Kobyla Głowa - domniemane niemieckie stanowisko strzeleckie

Postautor: warschauer44 » środa 27 mar 2024, 14:41

Karolina Kot pisze: Na żywo wygląda to znacznie lepiej, natrafiłam nawet na fragment jakiejś betonowej płyty.

Nie ukrywając, ta betonowa płyta zaciekawia.... :roll:
www.facebook.com/Luftschutz3345


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości