Świdnica - kochbunkry przy moście kolejowym nad Bystrzycą

Moderator: warschauer44

Posty: 28038
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Świdnica - kochbunkry przy moście kolejowym nad Bystrzycą

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 07 gru 2020, 06:57

Na przedmieściach Świdnicy, po obu stronach mostu kolejowego, spinającego brzegi rzeki Bystrzycy, w rejonie ulic Torowej i Przyjaźni, zachowały się dwa niemieckie kochbunkry - prefabrykowane schrony z okresu II Wojny Światowej.
Oto pierwszy z nich, umieszczony przy południowym przyczółku mostu.
Lokalizacja
Załączniki
Kochbunker południowy (4).JPG
Kochbunker południowy (4).JPG (52.11 KiB) Przejrzano 6055 razy
Kochbunker południowy (3).JPG
Kochbunker południowy (3).JPG (121.67 KiB) Przejrzano 6055 razy
Kochbunker południowy (2).JPG
Kochbunker południowy (2).JPG (122.15 KiB) Przejrzano 6055 razy
Kochbunker południowy (1).JPG
Kochbunker południowy (1).JPG (124.74 KiB) Przejrzano 6055 razy
Kochbunker południowy.JPG
Kochbunker południowy.JPG (121.49 KiB) Przejrzano 6055 razy
Kochbunker południowy (5).JPG
Kochbunker południowy (5).JPG (110.83 KiB) Przejrzano 6055 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28038
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Świdnica - kochbunkry przy moście kolejowym nad Bystrzycą

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 07 gru 2020, 06:58

A tak wygląda drugi ze schronów, ustawiony niejako "po przekątnej", po drugiej stronie mostu (od strony północnej, czyli od miasta).
Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w grudniu 2020 roku, bacznie nasłuchując, czy aby nie nadjeżdża pociąg.
Nigdy więcej tam już nie pójdę, mowy nie ma.

Niestety, podczas przebudowy znajdującego się nieopodal przejazdu kolejowego (u zbiegu ulicy Torowej, Chłopskiej i Kraszowickiej) usunięto bardzo ciekawy, betonowy obiekt z odlaną sygnaturą z nazwą Dzierżoniowa (Reichenbach).
Wyglądał on tak: polska-org.pl i prawdopodobnie był śmietnikiem domku dróżnika.
Załączniki
Kochbunker północny (3).JPG
Kochbunker północny (3).JPG (111.71 KiB) Przejrzano 6054 razy
Kochbunker północny (2).JPG
Kochbunker północny (2).JPG (101.22 KiB) Przejrzano 6054 razy
Kochbunker północny (1).JPG
Kochbunker północny (1).JPG (107.17 KiB) Przejrzano 6054 razy
Kochbunker północny (6).JPG
Kochbunker północny (6).JPG (59.4 KiB) Przejrzano 6054 razy
Kochbunker północny (5).JPG
Kochbunker północny (5).JPG (116.85 KiB) Przejrzano 6054 razy
Kochbunker północny (4).JPG
Kochbunker północny (4).JPG (121.01 KiB) Przejrzano 6054 razy
Kochbunker północny (7).JPG
Kochbunker północny (7).JPG (110.48 KiB) Przejrzano 6054 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2000
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 22:45

Re: Świdnica - kochbunkry przy moście kolejowym nad Bystrzycą

Postautor: warschauer44 » poniedziałek 07 gru 2020, 09:34

Karolina Kot pisze:niemieckie kochbunkry - prefabrykowane schrony z okresu II Wojny Światowej.

Raczej były one odlewane na miejscu - zapewne pochodzą z pozycji b-1 lub b-2 - na początku lat 50.XX wieku WP je przenosiło w nowe rejony.
www.facebook.com/Luftschutz3345

Posty: 2022
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Świdnica - kochbunkry przy moście kolejowym nad Bystrzycą

Postautor: tom1977 » poniedziałek 07 gru 2020, 11:11

Również jestem tego zdania .Ładnie to widać na przykładnie wiaduktu w Brzegu Dolny. Postawiono obok wiaduktu Kochbunkier którego kierunek ognia pokrywa się z niemieckim schronem Oderstellung nr 94 , raczej nie jest to robota Niemców z 1944/45 lecz późniejsza LWP (schron 94 który wg. zaleceń komisji przeradzającej inwentaryzacje z ramienia LWP w 1949 zakwalifikowany został do zniszczenia).
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Posty: 28038
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Świdnica - kochbunkry przy moście kolejowym nad Bystrzycą

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 07 gru 2020, 21:01

Przyznam, że kiedy Warschauer44 po raz pierwszy zwrócił uwagę, że ulokowanie kochbunkrów po obu stronach wiaduktów na Dolnym Śląsku może być wtórne, trochę nie uwierzyłam.
Ale potem, wraz z poznawaniem coraz nowszych lokalizacji, zaczęłam mieć pewne wątpliwości. Nadal nie jestem na 100% przekonana, ale także skłaniam się to tezy, że są to schrony ustawione wtórnie.
A wpis Tomka raczej to potwierdza.

Bardzo ciekawa sprawa, chyba nikt wcześniej nie spojrzał na to zagadnienie w taki sposób.
Z tym większym zapałem poszukam kolejnych betonów. I tak większość maszynistów obsługujących pociągi regionalne już mnie zna, bo strąbiła mnie po kilka razy. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2000
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 22:45

Re: Świdnica - kochbunkry przy moście kolejowym nad Bystrzycą

Postautor: warschauer44 » poniedziałek 07 gru 2020, 21:33

Karolina Kot pisze:Przyznam, że kiedy Warschauer44 po raz pierwszy zwrócił uwagę, że ulokowanie kochbunkrów po obu stronach wiaduktów na Dolnym Śląsku może być wtórne, trochę nie uwierzyłam.

Można wierzyć lub nie ;) lecz kwity nie kłamią. Mniej więcej na przełomie lat 40 i 50.XX wieku - WP na wielką skalę zaczęła inwentaryzować obiekty forteczne - zarówno te z okresu sprzed 1939 roku jak i te powstałe między 1939-1945 roku. Podczas tych działań - szczególnie "przyglądano się" obiektom - nadającym się do przeniesienia takimi właśnie jak np. Koch-y, czy przewoźne schrony stalowe bojowe tj. MG-Panzernest-y i bierne tj. Stahlunterstand-y. Obiekty te były wykopywane oraz przenoszone do miejsc magazynowania - a stamtąd do budowanych umocnień - jak Batalionowe i Kompanijne Rejony Umocnione oraz na planowane do wykonania Długotrwałe Rejony Umocnione (patrz składowiska Kochów w i koło Opola). Wówczas podjęto się za ochronę urządzeń kolejowych takich jak np. mosty, wiadukty czy tunele, głównie na południowo-zachodnich rejonach kraju - stawiając koło nich właśnie tzw. Garnki Kocha.
www.facebook.com/Luftschutz3345

Posty: 2022
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Świdnica - kochbunkry przy moście kolejowym nad Bystrzycą

Postautor: tom1977 » poniedziałek 07 gru 2020, 22:13

Ja przejmuje taką zasadę : jeśli koch nie wchodzi w skład jakieś Stellung to jego lokalizacja jest wtórna :) Kochy są najbardziej podejrzane

Warto przeczytać choćby to :
Tajne PRL .JPG
Tajne PRL .JPG (109.77 KiB) Przejrzano 5996 razy

Nie licząc serii artykułów o MG-Panzernestach w LWP to chyba jedyna publikacja na ten temat.
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Posty: 2000
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 22:45

Re: Świdnica - kochbunkry przy moście kolejowym nad Bystrzycą

Postautor: warschauer44 » poniedziałek 07 gru 2020, 22:19

Publikacja, chyba już nie do kupienia - ale są sposoby aby ją posiąść ;)
www.facebook.com/Luftschutz3345

Posty: 2022
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Świdnica - kochbunkry przy moście kolejowym nad Bystrzycą

Postautor: tom1977 » wtorek 08 gru 2020, 06:02

Hmm... zgadza się nie do kupienia. Jakby ktoś chętny to jestem jednym ze sposobów ;)
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Posty: 2000
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 22:45

Re: Świdnica - kochbunkry przy moście kolejowym nad Bystrzycą

Postautor: warschauer44 » wtorek 08 gru 2020, 10:41

:mrgreen:
Wracając jeszcze do tematu produkcji Koch-ów.
Generalnie na pozycjach "b" w południowej części kraju, można zaobserwować tylko te wykonywane in situ. Natomiast w północno-wschodnim obszarze Polski - np. na Ostpreußenschutzstellung (pl. wschodniopruska pozycja obronna), garnki kocha spotykane są w wersji prefabrykowanej - w formie rura bez dekla.
Kochy.jpg
Erich Koch - z Kochem ;)
Kochy.jpg (30.03 KiB) Przejrzano 5943 razy

Odpowiedzialny za ich produkcję, miał być kumpel Gauleitera Ericha Kocha - "generał" a w zasadzie pułkownik Feuerschutzpolizei (pl. policja przeciwpożarowa - u nas straż ogniowa) Alfred Fiedler (szef szkoły pożarniczej w Prusach Wschodnich, od sierpnia 1941 roku dowódca Pułku Straży Ogniowej "Prusy Wschodnie", następnie latem 1942 roku przekształcony w Pułk Policji Przeciwpożarowej a od 1943 roku w III. Oddział Policji Przeciwpożarowej, w jego skład wchodzili głównie strażacy z ochotniczych straży ogniowych - co było sprzeczne z przepisami) - który prowadził ją w swoich betoniarniach.
ps.
Jedyne prefabrykowane Koch-y, w części południowo-zachodniej Polski (o których mam wiedzę), znajdują się gdzieś - bodajże - koło Sycowa, lata temu na forum "O" były ich zdjęcia.
www.facebook.com/Luftschutz3345


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości