Strona 1 z 1

Stara Łomnica - wieża mieszkalno - obronna

: środa 13 maja 2020, 22:59
autor: Karolina Kot
W miejscowości Stara Łomnica (Altlomnitz) w powiecie kłodzkim, przy głównej drodze, pomiędzy budynkiem strażnicy OSP i kościołem tuż obok zabudowań renesansowego dworu z XVI wieku, zwanego Dworem Środkowym, znajduje się bardzo ciekawy, sredniowieczny zabytek - jedna z nieliocznych zachowanych do naszych czasów rycerskich wież mieszkalno - obronnych.
Podobne konstrukcje, najczęściej drewniane i oblepione polepą, rzadziej murowane, wznosiły się w okresie późnego średniowiecza na niewielkich grodziskach typu motte, których pozostałości tu i ówdzie możemy napotkać w lasach i na polach.
Niektóre z tych dawnych osad miały więcej szczęścia i zamiast popaść w zapomnienie rozwijały się w istniejące do dziś wsie, a nawet miasta.
Tak własnie było w przypadku Starej Łomnicy.

Pochodząca z XIV wieku wieża - pierwotna siedziba rycerska - została włączona w zabudowania wzniesionego w XVI wieku Dworu Środkowego i dzięki temu przetrwała, chociaż przestała pełnić swą dawną funkcję.

Pięciokondygnacjowa wieża murowana z kamienia, pierwotnie zapewne tynkowana, wzniesiona została na planie czworoboku. Pd.-wsch. elewacja frontowa pozbawiona jest podziałów i przepruta nieregularnie rozmieszczonymi otworami o różnych wielkościach i wykrojach, w tym ostrołucznymi, w obramieniach z kamiennych ciosów. Ostrołuczny otwór wejściowy, umieszczony asymetrycznie, w kamiennym obramieniu ze sfazowanym narożem. Podobnie ukształtowane pozostałe elewacje wieży. Na każdej z kondygnacji usytuowane jednoprzestrzenne wnętrza połączone jednobiegowymi, przyściennymi schodami, oświetlone niewielkimi oknami w głębokich, jednostronnie rozglifionych niszach. Wnętrza te nakryte drewnianymi stropami belkowymi z podciągami, obecnie wtórnie odeskowanymi i otynkowanymi. W jednym z wnętrz zachowane proste, nie dekorowane, kamienne wsporniki podciągów.

Architektura łomnickiej wieży jest reprezentatywna dla średniowiecznego budownictwa mieszkalno-obronnego XIV-XV w. Widoczne jest staranie o posadowienie wieży na najbardziej obronnym miejscu, świadczącym o wysokiej pozycji lokalnego feudała. Prace budowlane wykonał lokalny warsztat budowlany. W sposób specyficzny dla budownictwa okresu średniowiecza wykorzystano w przypadku łomnickiej wieży najbardziej dostępny materiał (kamień), ukształtowano układ niewielkich otworów w elewacjach od wnętrza budynku. Wykonano kamieniarkę o użytkowym charakterze, co sugeruje, że za wyjątkiem portalu miała być otynkowana. Reprezentację ograniczono do wystroju głównej izby.

Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Niestety, dostęp do tego ciekawego zabytku jest obecnie ograniczony, a w dodatku w okresie wegetacyjnym wieża jest słabo czytelna z drogi.
Zdjęcia wykonaliśmy w maju 2020 roku - z powodów epidemicznych nie udało się odwiedzić tego miejsca wcześniej, jak to było zaplanowane.
Lokalizacja

Re: Stara Łomnica - wieża mieszkalno - obronna

: czwartek 21 sty 2021, 18:19
autor: Maras Starszy
Trochę detali w temacie wieży; później dorzucę ikonografię dworu.

Re: Stara Łomnica - wieża mieszkalno - obronna

: niedziela 26 lut 2023, 21:50
autor: Karolina Kot
Szkoda, że pan Maras Starszy już do nas nie zagląda. :(

A tymczasem w Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej natknęłam się na taka ładną rekonstrukcję wyglądu wieży mieszkalno - obronnej ze starej Bystrzycy, wykonaną w skali 1:25 przez pana Włodzimierza Włodarczyka.