Strona 1 z 1

Siedlęcin - wieża rycerska

: wtorek 22 gru 2015, 16:08
autor: buba
Siedlęcin- wieza rycerska (2010)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Re: Siedlęcin - wieża rycerska

: sobota 15 sie 2020, 11:07
autor: Karolina Kot
W Siedlęcinie (Boberröhrsdorf), wsi położonej w powiecie jeleniogórskim, w gminie Jeżów Sudecki, na południe od kościoła, na niewielkiej wysepce otoczonej częściowo dziś zasypanym stawem/fosą, przy ulicy Długiej 21, znajduje się niezwykłej klasy zabytek - zachowana do dziś w dobrym stanie rycerska wieża mieszkalno - obronna, datowana na XIV wiek, będąca reliktem dzięki któremu możemy sobie dziś wyobrazić, jak mogły wyglądać niegdyś grodziska typu motte i dawne siedziby rycerskie.
Obronna rezydencja została wzniesiona prawdopodobnie na polecenie księcia jaworskiego Henryka około roku 1314. Istnieją także tezy, według których wieża powstała jako myśliwska siedziba księcia Bolka II świdnicko – jaworskiego
Budynek nie był jak na tamte czasy wcale mały: posiadał cztery główne kondygnacje z czego dwie dolne służyły celom gospodarczym, górne natomiast mieszkalnym i reprezentacyjnym. Na samym szczycie budowli znajdowała się zapewne strażnica do obserwacji i obrony. Konstrukcja była kilkukrotnie przebudowywana i modernizowana, na przykład w wieku XV podwyższono ją o jedno piętro i zaopatrzono w wykusze na latryny.

U podnóża budowli znajdowało się podgrodzie wraz z zapleczem hodowlano - gospodarskim. Za jego odległą kontynuację można chyba uznać zrujnowany folwark, przylegający do zabytku od południa oraz dobudowaną doń oficynę.

Najcenniejszym elementem związanym z wieżą są zachowane w jej wnętrzu, na trzeciej kondygnacji, czyli w części reprezentacyjnej, gotyckie malowidła ścienne. Wykonano je w technice al secco: farba nakładana była na wyschnięty tynk (freski nanoszone są na tynk wilgotny, świeży, stąd nazwa).
Dekoracje z Siedlęcina są wyjątkowe, gdyż nie poruszają tematyki sakralnej, a głównie świecką, przedstawiając sceny związane z ówczesnym życiem dworskim i rycerskim, wśród których przewija się wątek postaci sir Lancelota, rycerza króla Artura.

Zdjęcia wykonaliśmy w sierpniu 2020 roku.
Lokalizacja
Oczywiście z braku czasu zrezygnowaliśmy ze zwiedzania wnętrza, w efekcie plujemy sobie teraz w brodę. Na pociechę pozostał nam "Sir odpowiednio nazwany Nie-Występujący-w-Tym-Filmie" oraz pewien sympatyczny most, co to go koniecznie chciano w powietrze wysadzić.
Dostaliśmy się w jego pobliże niepostrzeżenie i niespodziewanie, maskując Archimedesa na kształt ogromnego borsuka. Wszyscy byli zaskoczeni i całkowicie nieuzbrojeni.

Re: Siedlęcin - wieża rycerska

: czwartek 14 sty 2021, 12:27
autor: Maras Starszy
A tak wyglądała sobie wieża rycerska w ówczesnym Boberröhrsdorf gdzieś około połowy XVIII wieku. I tu konia z rzędem temu, kto podpowie co sobie imaginował F.B. Wernher i kogo uwiecznił w prawym dolnym rogu ilustracji; czy jest to słynny Rubezahl po naszemu Liczyrzepa czy jakowyś Duch Siedlęcina czy może miejscowy Jańcio Wodnik ? Nie wiem, kwestia jest otwarta i prawdopodobnie nie została przez nikogo jeszcze podniesiona ; )).
Jak kiedyś opowiadał Jacek Witkowski - autor książki "Szlachetna a wielce żałosna opowieść o Panu Lancelocie z Jeziora : dekoracja malarska wielkiej sali wieży mieszkalnej w Siedlęcinie" w której to wyłożył wszystko o malowidłach z wieży, wielu miejscowych chłopów w średniowieczu nosiło imiona z legend arturiańskich. Mieli Panowie fantazję by swoich niepiśmiennych poddanych obrabiających ugory w łapciach z kory brzozowej chrzcić imionami rycerzy okrągłego stołu.
A książkę gorąco polecam; czytałem potem jeszcze raz i jeszcze raz.
W niej znajdziemy pełny opis dekoracji malarskiej wielkiej sali gotyckiej wieży mieszkalnej w Siedlęcinie, w który wplecione zostały wątki legendy o rycerzu Lancelocie obalający tezy najszanowniejszej Rity Probst.

c.d: Siedlęcin - niekończąca się opowieść o wieży rycerskiej

: niedziela 21 lut 2021, 12:34
autor: Maras Starszy
Dziś wklejam tylko dwie foty na temat wieży i średniowiecznych systemów grzewczych pomijając hypokaustum ; ))) (oczywiście chodzi o kominki); poniekąd dotyczy to dwóch oddzielnych wątków forum więc aby było prawidłowo to zdjęcia będą tutaj a w "Kominkach...." tylko link.
1. Siedlęcin a właściwie wieża rycerska w zimowej szcie - umyślni nawet schody piaskiem sypią.JPG
1. Siedlęcin a właściwie wieża rycerska w zimowej szcie - umyślni nawet schody piaskiem sypią.JPG (144.87 KiB) Przejrzano 4678 razy

2. Siedlęcin - kominek z jednejz izb.JPG
2. Siedlęcin - kominek z jednejz izb.JPG (132.82 KiB) Przejrzano 4678 razy


c.d.n
-----

Re: Siedlęcin - wieża rycerska

: środa 22 mar 2023, 22:10
autor: Karolina Kot
W niewielkim muzeum, znajdującym się na zamku w Bolkowie, obejrzeć można między innymi model wieży z Siedlęcina, wykonany przez pana Marka Zwoźnego.