Zrębice - figura św. Jana Nepomucena

Posty: 1454
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Zrębice - figura św. Jana Nepomucena

Postautor: smar » czwartek 09 maja 2024, 18:28

W "Katalogu zabytków sztuki w Polsce - dawny powiat częstochowski" w opisie zabytkowego, drewnianego kościoła pw. św. Idziego w Zrębicach [i tu chciałem dać link do wątku opisującego tę świątynię ale takiego nie znalazłem - spróbuję sam kiedyś takowy założyć ;) ] napotkałem taki fragment:
Feretrony: ...2. z posążkiem św. Jana Nepomucena, w. XIX...

Po sprawdzeniu w "Słowniku wyrazów obcych" co znaczy słowo "feretron" :mrgreen: postanowiłem sobie że jak będę w pobliżu to spróbuję ten feretron sfotografować. I właśnie nadarzyła się okazja - przejeżdżałem obok rowerem i postanowiłem zajrzeć choć nie liczyłem na wiele - dzień powszedni więc świątynia pewnie zamknięta.

zrebice-01.jpg
zrebice-01.jpg (161.28 KiB) Przejrzano 98 razy


Świątynia rzeczywiście była zamknięta ale kruchta była otwarta. I najlepsze było to że stały w niej feretrony :D

zrebice-02.jpg
zrebice-02.jpg (149.38 KiB) Przejrzano 98 razy


I jeszcze jeden:

zrebice-03.jpg
zrebice-03.jpg (94.36 KiB) Przejrzano 98 razy


Trochę się wahałem ale po namyśle stwierdziłem że jak zajrzę pod pokrowce to przecież nic złego nie zrobię.
Domyślacie się który? Oczywiście że ostatni! :mrgreen:

zrebice-04.jpg
zrebice-04.jpg (104.75 KiB) Przejrzano 98 razy

zrebice-05.jpg
zrebice-05.jpg (114.89 KiB) Przejrzano 98 razy

zrebice-06.jpg
zrebice-06.jpg (111.24 KiB) Przejrzano 98 razy

Posty: 28199
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Re: Zrębice - figura św. Jana Nepomucena

Postautor: Karolina Kot » czwartek 09 maja 2024, 22:30

Rewelacja!
Tylko chyba ktoś krzyż panu świętemu Nepomucenu Janu podprowadził...

smar pisze:Trochę się wahałem, ale po namyśle stwierdziłem, że jak zajrzę pod pokrowce to przecież nic złego nie zrobię.
Domyślacie się który? Oczywiście że ostatni! :mrgreen:


Jak zawsze... ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1454
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Zrębice - figura św. Jana Nepomucena

Postautor: smar » piątek 10 maja 2024, 21:25

Karolina Kot pisze:...Tylko chyba ktoś krzyż panu świętemu Nepomucenu Janu podprowadził...


Mam nadzieję że nie jestem głównym podejrzanym! :mrgreen:


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość