Strona 1 z 1

Cieszyn - Rotunda pw. św. Mikołaja

: wtorek 04 paź 2016, 21:37
autor: pasqudek
Romańska rotunda powstała w I polowie XI wieku na terenie grodu kasztelańskiego. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1223 roku w którym została określona jako kaplica. W 1653 roku straciła charakter kaplicy i przeszła na własność Komory Cieszyńskiej.

Re: Cieszyn - Rotunda p.w. św Mikołaja

: środa 23 lis 2016, 20:33
autor: pasqudek
Wnętrze rotundy wykonane w dniu dzisiejszym.
Przepraszam za jakość - robione telefonem. ;)

Re: Cieszyn - Rotunda pw. św. Mikołaja

: sobota 26 lis 2016, 20:26
autor: Karolina Kot
Twoje zdjęcia może i jakości najlepszej nie są, ale za to uchwyciłeś na nich pewien szczegół, który nas bardzo zmotywował do wizyty w tym miejscu! :mrgreen:
A ujęcia zawsze przecież można poprawić.

Poniższe fotografie wykonaliśmy w listopadzie 2016 roku:

Re: Cieszyn - Rotunda pw. św. Mikołaja

: sobota 26 lis 2016, 20:29
autor: Karolina Kot
Rotunda jest niesamowitym miejscem, przebywanie w jej wnętrzu to prawdziwa przyjemność, można tam siedzieć w nieskończoność i napawać się spokojem.
Warto zaznaczyć, iż wizerunek tego kościoła widnieje na banknocie dwudziestozłotowym. ;)

Re: Cieszyn - Rotunda pw. św. Mikołaja

: sobota 07 paź 2017, 11:24
autor: Karolina Kot
Tymczasem tegoroczne wykopaliska przyniosły ciekawe efekty.
Czyżby legenda o pogańskiej świątyni Marzanny, znajdującej się przed wiekami na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie nabierała kolorytu?

Celtyckie naczynia pod cieszyńską, zabytkową rotundą

Fragmenty celtyckich naczyń ceramicznych odkryli archeolodzy w czasie pierwszych wykopalisk wewnątrz rotundy w Cieszynie (woj. śląskie) - najlepiej zachowanej średniowiecznej konstrukcji tego typu na terenie Polski, której wizerunek jest obecny na banknocie 20-złotowym.
W ostatnich latach archeolodzy badali zewnętrzne mury rotundy, gdzie natknęli się m.in. na przypory, o których istnieniu wcześniej nie wiedziano. Teraz naukowcy sprawdzali, w jakim stanie zachowane są fundamenty. Z sierpniowych badań wynika, że fundamenty po wewnętrznej stronie zabytkowej konstrukcji zachowały się w bardzo dobrym stanie - budowniczowie wkopali je ponad 2 m w głąb ziemi. Tworzą je nieregularne otoczaki, które zalano wapienną zaprawą.

Według lokalnej tradycji rotunda stoi w miejscu pogańskiej świątyni wzniesionej na cześć Marzanny - słowiańskiej bogini symbolizującej zimę i śmierć. Wciąż jednak brakuje dowodów, które by za tym przemawiały. Podczas najnowszych wykopalisk tuż pod posadzką świątyni, zamiast na relikty pogańskiego kultu - archeolodzy natknęli się natomiast na fragmenty pradziejowych naczyń ceramicznych.

"Pozostawili je po sobie Celtowie, którzy żyli na tym terenie na przełomie er, czyli ponad tysiąc lat przed wzniesieniem rotundy" - opowiada PAP Zofia Jagosz-Zarzycka z Muzeum Śląska Cieszyńskiego, która wykopaliska w średniowiecznej świątyni prowadziła wraz z dr hab. Teresą Rodzińską-Chorąży z Instytutu Historii Sztuki UJ.

Na Górze Zamkowej podobne zabytki znajdowane były już wcześniej (osada celtycka zajmowała dużą powierzchnię).

Zaskoczeniem było odkrycie ponad 1,5 m betonowych fundamentów pod kolumny i półkolumny, które wspierają emporę. "Konserwatorzy działający w rotundzie w latach 50. ubiegłego wieku bezpowrotnie zniszczyli romańskie mury. Co gorsza po swoich działaniach wewnątrz zabytku nie pozostawili żadnej dokumentacji" - zauważa Jagosz-Zarzycka.

Naukowcy liczą na to, że tegoroczne, pierwsze w historii tego zabytkowego obiektu badania wykopaliskowe pomogą ustalić, kiedy właściwie rotunda została zbudowana. W tym celu pobrali z zaprawy specjalistyczne próbki, które zostaną poddane datowaniu radiowęglowemu.

Długi czas sądzono, że rotunda powstała w 1 poł. XI wieku. Z nowych badań wynika, że jej budowę należy jednak wiązać z okresem istnienia kasztelanii na Górze Zamkowej około połowy XII wieku. Góra, na której znajduje się rotunda, była zasiedlona już od 1 poł. I tysiąclecia p.n.e. przez społeczność kultury łużyckiej, a później przez Celtów, a po nich częściowo - Germanów. Po kilkusetletniej przerwie pojawili się tam Słowianie.

Cieszyńska rotunda uznawana jest za jeden z najcenniejszych i najlepiej zachowanych średniowiecznych zabytków polskiego dziedzictwa. Pełniła funkcję kaplicy grodowej, a w późniejszym okresie - zamkowej, a także siedziby administracji kościelnej kasztelani cieszyńskiej. Wzniesiono ją z ciosów wapiennych na planie kolistym. Jej wizerunek znajduje się na banknocie 20-złotowym.

Zofia Jagosz-Zarzycka i dr hab. Teresą Rodzińską-Chorąży przygotowują obecnie monografię nt. cieszyńskiej rotundy. Wydanie planowane jest na 2019 r. (PAP)


Szymon Zdziebłowski
Źródło: naukawpolsce.pap.pl