Głuchołazy - wieża widokowa z tężnią solankową

Posty: 28135
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Głuchołazy - wieża widokowa z tężnią solankową

Postautor: Karolina Kot » piątek 16 gru 2022, 09:14

W uzdrowiskowej części miasta Głuchołazy (Bad Ziegenhals) w powiecie nyskim, w Parku Zdrojowym, przy ulicy Józefa Lompy, znajduje się tężnia solankowa, wbudowana w konstrukcję drewnianej wieży widokowej.
Udostępniono ją dla turystów i kuracjuszy latem 2018 roku.
Niestety, wieża jest zamykana w okresie zimowym, więc moje zdjęcia (z grudnia 2022 roku) przedstawiają ja jedynie z dołu.

Lokalizacja

Tężnia solankowa w Głuchołazach już przyjmuje kuracjuszy. Jest czynna bezpłatnie dla wszystkich szukających zdrowia

Wieża znajduje się przy ul. Lompy, w zdrojowym parku, tuż obok szpitala pulmonologicznego. W pobliżu jest też wygodny parking obok szpitala MSWiA. Budowlę za ok. miliona złotych zamówił powiat nyski jako jedną z atrakcji turystycznych regionu.

- Mamy w Polsce dwie najwyższe tężnie w Europie: w Głuchołazach i Ciechocinku - komentował na otwarciu starosta nyski Czesław Biłobran. - Nasza jest także wieżą widokową. Godzina przebywania w pobliżu tężni w pogodny dzień daje taki efekt jak trzy dni leżenia na plaży nad morzem. Obiekt wykonała z modrzewiowego drzewa ekipa góralskich cieśli. Problemem było znalezienie drzewa odpowiedniej grubości. Budowla ma pięć tarasów zbudowanych wokół rdzenia z faszyny, po którym z wysokości kilkunastu metrów spływa solanka z solą morską. Koszt uzupełniania solanki, to rocznie ok. 25 tys. zł. Będzie go ponosił budżet powiatu. Inhalacje są najbardziej skuteczne w słoneczne i przewiewne dni

- Tężnie solankowe są wykorzystywane do leczenia chorób przewodu oddechowego, głównie zapalenia oskrzeli czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i rozedmy płuc - mówi dr Zygmunt Konieczny, ordynator oddziału pulmonologicznego w Głuchołazach. - Pozytywnie wpływają na sprawność nabłonka dróg oddechowych, na usuwanie wydzieliny, poprawę układu odpornościowego. To leczenie przydatne i skuteczne.

Wejście do tężni jest bezpłatne. W zimie obiekt będzie wyłączany z eksploatacji. Jak zapowiada starosta w sąsiednim parku powstanie też drewniany taras z leżakami oraz woliery z ptakami.

Krzysztof Strauchmann
4 lipca 2018
Źródło
Załączniki
Tężnia (1).jpg
Tężnia (1).jpg (136.05 KiB) Przejrzano 495 razy
Tężnia (2).jpg
Tężnia (2).jpg (104.95 KiB) Przejrzano 495 razy
Tężnia (3).jpg
Tężnia (3).jpg (87.18 KiB) Przejrzano 495 razy
Tężnia (4).jpg
Tężnia (4).jpg (129.96 KiB) Przejrzano 495 razy
Tężnia (5).jpg
Tężnia (5).jpg (78 KiB) Przejrzano 495 razy
Tężnia (6).jpg
Tężnia (6).jpg (115.11 KiB) Przejrzano 495 razy
Tężnia (7).jpg
Tężnia (7).jpg (71.25 KiB) Przejrzano 495 razy
Tężnia (8).jpg
Tężnia (8).jpg (139.04 KiB) Przejrzano 495 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość