Stoszowice - św. Roch w kościele pw. św. Barbary

Orędownika w czasach zarazy
Posty: 28104
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Stoszowice - św. Roch w kościele pw. św. Barbary

Postautor: Karolina Kot » sobota 07 paź 2023, 09:55

W Stoszowicach (Peterwitz), miejscowości położonej w powiecie ząbkowickim, we wnętrzu zabytkowego kościoła pod wezwaniem św. Barbary, po lewej stronie nawy, tuż obok empory chóru muzycznego, znajduje się drewniana rzeźba przedstawiająca postać mężczyzny, ubranego w strój pielgrzyma, z laską w ręce i kapeluszem na plecach.
Święty unosi szatę, ukazując palcem ranę widoczną na udzie - ani chybi dymienicę.

Co prawda figurze brakuje psa z chlebem w pysku, no i opiekun świątyni, ksiądz proboszcz Marian Maluk stawiał raczej na świętego Bartłomieja, ja jestem jednak przekonana, że jest to jednak Roch.
Zwłaszcza, że dokładnie po drugiej stronie domniemanego Rocha widnieje przedstawienie innego specjalisty od zarazy i epidemii - św. Sebastiana.

Zdjęcia wykonałam w październiku 2023 roku.
Załączniki
Stoszowice - święty Roch (1).jpg
Stoszowice - święty Roch (1).jpg (40.81 KiB) Przejrzano 331 razy
Stoszowice - święty Roch (2).jpg
Stoszowice - święty Roch (2).jpg (32.72 KiB) Przejrzano 331 razy
Stoszowice - święty Roch (3).jpg
Stoszowice - święty Roch (3).jpg (39.14 KiB) Przejrzano 331 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Przedstawienia św. Rocha”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość