Otmuchów - relikty zegara słonecznego na zamku

Posty: 28107
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Otmuchów - relikty zegara słonecznego na zamku

Postautor: Karolina Kot » sobota 09 lip 2022, 06:51

Na zamku w Otmuchowie (Ottmachau) w powiecie nyskim, na południowej ścianie zamku, między drugim, a trzecim oknem najwyższej kondygnacji pokoi (licząc od strony zamkowej wieży), znajduje się wmurowany w ścianę dziwny, metalowy, ukośny pręt. Dotychczas nie zwracałam na niego uwagi, ale wczoraj dostrzegłam go wreszcie i przyznam, że mocno mnie zafrapował.
Ustrojstwo to wygląda bowiem jak gnomon nieistniejącego już zegara słonecznego. W dodatku ulokowanie domniemanego czasomierza w takim właśnie miejscu na elewacji zamku jak najbardziej miałoby sens!

Niestety, nigdzie nie znalazłam wzmianki o takim zegarze. Ba! Nie ma go nawet na archiwalnych zdjęciach, ale jeśli przyjrzymy się im bliżej... także dostrzeżemy relikty nieistniejącego już od lat zegara!
Dokument wizytacyjny diecezji wrocławskiej z 1666 roku wspomina co prawda o istniejącym na zamku zegarze słonecznym ale lokalizuje go na ścianie kaplicy zamkowej, zburzonej w roku 1828.
I bądź tu człowieku mądry.

Zdjęcia wykonałam w lipcu 2022 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Archiwalne zdjęcia (1).jpg
Źródło: polska-org.pl
Archiwalne zdjęcia (1).jpg (100.53 KiB) Przejrzano 1266 razy
Domniemany zegar słoneczny (1).jpg
Domniemany zegar słoneczny (1).jpg (87.89 KiB) Przejrzano 1266 razy
Domniemany zegar słoneczny (2).jpg
Domniemany zegar słoneczny (2).jpg (77.55 KiB) Przejrzano 1266 razy
Domniemany zegar słoneczny (3).jpg
Domniemany zegar słoneczny (3).jpg (94.94 KiB) Przejrzano 1266 razy
Archiwalne zdjęcia (2).jpg
Archiwalne zdjęcia (2).jpg (82.36 KiB) Przejrzano 1266 razy
Archiwalne zdjęcia (3).jpg
Archiwalne zdjęcia (3).jpg (56.06 KiB) Przejrzano 1266 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1432
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Otmuchów - domniemane relikty zegara słonecznego na zamku

Postautor: smar » sobota 09 lip 2022, 13:58

Na moje oko to jest "na bank" gnomon zegara słonecznego. Jego "dziwne" zawieszenie wynika z faktu że nie jest to południowa ściana budynku a południowo-wschodnia ;)

Posty: 28107
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Re: Otmuchów - domniemane relikty zegara słonecznego na zamku

Postautor: Karolina Kot » niedziela 10 lip 2022, 09:31

smar pisze:jest to ściana (...) południowo-wschodnia ;)


W punkt! I wszystko pasuje.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość