Náchod - domniemana wieża ciśnień przędzalni

Posty: 28199
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Náchod - domniemana wieża ciśnień przędzalni

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 07 sie 2023, 23:31

Przy ulicy Českoskalickiej w Nachodzie (jest to przedłużenie ulicy Pražskiej), nieopodal cmentarza miejskiego, znajduje się majestatyczny budynek dawnej przędzalni, wzniesiony w latach 1905 - 1907.
Początkowo nie zwracałam na ten obiekt większej uwagi, oszołomiona mnogością ciekawych miejsc w okolicy, ale tak za trzecim razem dostrzegłam świetnie czytelny do dziś napis "Přádelna", zachowany na elewacji.
Co sprawiło, że przyjrzałam się bliżej ciekawym zabudowaniom. Moją uwagę przykuła zwieńczona krenelażem wieża, jak żywo przywodząca na myśl podobny obiekt z Prudnika (za którym trochę mi się jednak tęskni) :arrow: Wieża "Frotexu".
No ani chybi konstrukcja z Nachodu także służyła jako zakładowy zbiornik na wodę i wieża ciśnień. Patrząc na jej gabaryty zaryzykuję stwierdzenie, że umieszczono w jej wnętrzu aż dwa zbiorniki.
Szkoda, że nie można zajrzeć do środka, by potwierdzić te przypuszczenia.
Niestety, dawna przędzalnia wygląda na zamknięta na głucho i - co gorsza - nie użytkowaną.

Zdjęcia wykonałam w lipcu 2023 roku.
Załączniki
Wieża wodna przędzalni (3).JPG
Wieża wodna przędzalni (3).JPG (62.34 KiB) Przejrzano 394 razy
Wieża wodna przędzalni (2).JPG
Wieża wodna przędzalni (2).JPG (77.69 KiB) Przejrzano 394 razy
Wieża wodna przędzalni (1).JPG
Wieża wodna przędzalni (1).JPG (86.37 KiB) Przejrzano 394 razy
Wieża wodna przędzalni (6).JPG
Wieża wodna przędzalni (6).JPG (64.82 KiB) Przejrzano 394 razy
Wieża wodna przędzalni (5).JPG
Wieża wodna przędzalni (5).JPG (58.36 KiB) Przejrzano 394 razy
Wieża wodna przędzalni (4).JPG
Wieża wodna przędzalni (4).JPG (73.76 KiB) Przejrzano 394 razy
Wieża wodna przędzalni (8).JPG
Wieża wodna przędzalni (8).JPG (68.68 KiB) Przejrzano 394 razy
Wieża wodna przędzalni (7).JPG
Wieża wodna przędzalni (7).JPG (38.25 KiB) Przejrzano 394 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Czechy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość