Dobruška - zegar słoneczny na kościele

Posty: 28187
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Dobruška - zegar słoneczny na kościele

Postautor: Karolina Kot » sobota 29 lip 2023, 10:34

Dobruška to nieduże, ale urokliwe miasteczko, położone w Czechach, w kraju hradeckim.
Na południowo - zachodnim narożniku murowanej, wolnostojącej, XVII - wiecznej dzwonnicy zabytkowego kościoła pod wezwaniem św. Wacława (ulica Kostelní 368) znajduje się odnowiony i zadbany zegar słoneczny.
Działa prawidłowo. ;)

Zdjęcia wykonałam w dniu 22 lipca 2023 roku, dziesięć minut po godzinie 17 czasu letniego.
Załączniki
Zegar słoneczny (1).JPG
Zegar słoneczny (1).JPG (30.8 KiB) Przejrzano 525 razy
Zegar słoneczny (2).JPG
Zegar słoneczny (2).JPG (38.05 KiB) Przejrzano 525 razy
Zegar słoneczny (3).JPG
Zegar słoneczny (3).JPG (44.8 KiB) Przejrzano 525 razy
Zegar słoneczny (4).JPG
Zegar słoneczny (4).JPG (32.35 KiB) Przejrzano 525 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1454
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Dobruška - zegar słoneczny na kościele

Postautor: smar » sobota 29 lip 2023, 11:23

Karolina Kot pisze:Działa prawidłowo. ;)
Zdjęcia wykonałam w dniu 22 lipca 2023 roku, dziesięć minut po godzinie 17 czasu letniego.


"Nie znacie dnia ani godziny" - podziałka jest tak namalowana że rzeczywiście trudno w oparciu o nią "poznać godzinę" :mrgreen:
Jaką godzinę Ty widzisz na tym zegarze? Bo ja 4:40 miejscowego czasu słonecznego. Co prawda poprawka w końcu lipca wynosi kilka minut ale i tak jak na moje oko spieszy się ponad 20 minut ;)

Edit: nie uwzględniłem poprawki na długość geograficzną - 16 stopni 9 minut i 45 sekund - da to kolejne 5 minut przyspieszenia. Ale błąd nadal co najmniej kwadrans...


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Czechy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość