Prandocin - Cichonka

Posty: 28007
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Prandocin - Cichonka

Postautor: Karolina Kot » sobota 14 mar 2015, 10:55

Już nie pamiętam, gdzie i kiedy przeczytałam o Cichonce.

To była sama nazwa. Zupełnie nie wiedziałam, gdzie się znajduje tak ślicznie nazwany cmentarzyk choleryczny, domyślałam się jedynie, że należało go prawdopodobnie szukać gdzieś pod Krakowem.
Nie miałam nawet pewności, czy miejsce to nadal istnieje, czy nie zaorały go rolnicze ciągniki.
"Cichonko... Cichonko... gdzie ty jesteś?" mamrotałam pod nosem, wertując kolejny raz mapy i ślęcząc nad Geoportalem.

W końcu znalazłam odpowiedź: Prandocin pod Słomnikami! Szybko udało mi się wytypować odpowiednie miejsce na zdjęciu lotniczym i wkrótce ruszyłam na rekonesans.

Miejsce to bowiem w sposób zgoła symboliczny położone jest jakby na styku przeszłości z teraźniejszością, a śmierci z życiem. Otóż tam w głębi, na dalekim zapleczu przyszłej szkoły, istnieje choleryczny cmentarzyk o sugestywnej nazwie Cichonka.
Jest to obszar jakby w dwójnasób martwy, bo ogarnięty pełną grozy ciszą zmarłych kiedyś, dawno na pomór i wyciszony zapomnieniem o tamtej straszliwej klęsce. Jeśli nie liczyć zwykłej tu wiosną wrzawy skowronków - cisza jest tak wielka jak brzozy, które tam rosną.
Ale groby rozmyły już wiekowe słoty. Teraz na jałowych wydmach kozy pasą się lichą trawą, która od dawna wymazała z powierzchni ziemi wyblakłe barwy tragedii. Jedyną oznaką miejsca jest duży, drewniany krzyż wśród obwisłych gałęzi.

"Zaledwie kilka kroków", Halina Danilczyk

Lokalizacja
Zdjęcia z lotu ptaka powstały z pokładu "Skowronka" - motolotni Longina Jureckiego.
Załączniki
Chyba cmentarzyk!.JPG
Chyba cmentarzyk!.JPG (57.29 KiB) Przejrzano 4179 razy
Malownicze pola prandocińskie.jpg
Malownicze pola prandocińskie.jpg (49.23 KiB) Przejrzano 4179 razy
Widok na Prandocin - w tle wieża kościelna, na horyzoncie Słomniki.jpg
Widok na Prandocin - w tle wieża kościelna, na horyzoncie Słomniki.jpg (48.78 KiB) Przejrzano 4179 razy
Archimedes i Conan.jpg
Archimedes i Conan.jpg (60.73 KiB) Przejrzano 4179 razy
Moja, tak długo szukana Cichonka!.jpg
Moja, tak długo szukana Cichonka!.jpg (58.94 KiB) Przejrzano 4179 razy
Teren cmentarzyka wznosi się nieco wyżej, niż otaczające go pola.jpg
Teren cmentarzyka wznosi się nieco wyżej, niż otaczające go pola.jpg (81.27 KiB) Przejrzano 4179 razy
Krzyż choleryczny - w tle szkoła.jpg
Krzyż choleryczny - w tle szkoła.jpg (75.32 KiB) Przejrzano 4179 razy
Z żołnierską mogiłą w tle.jpg
Z żołnierską mogiłą w tle.jpg (60.06 KiB) Przejrzano 4179 razy
Samotna grupka drzew wśród pól.jpg
Samotna grupka drzew wśród pól.jpg (57.74 KiB) Przejrzano 4179 razy
Cichonka.jpg
Cichonka.jpg (100.9 KiB) Przejrzano 4179 razy
Cichonka (2).jpg
Cichonka (2).jpg (91.97 KiB) Przejrzano 4179 razy
Cichonka (1).jpg
Cichonka (1).jpg (82.43 KiB) Przejrzano 4179 razy
Cichonka (3).jpg
Cichonka (3).jpg (94.87 KiB) Przejrzano 4179 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

 

 

cron