Librantowa - cmentarz epidemiczny przy szkole

Posty: 28007
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Librantowa - cmentarz epidemiczny przy szkole

Postautor: Karolina Kot » środa 18 mar 2015, 19:30

Librantowa to wieś położona w powiecie nowosądeckim, w gminie Chełmiec.
Na niewielkim pagórku, tuż przy szkole, znajdziemy tu dwie prześliczne kapliczki, upamiętniające dawne miejsce morowych pochówków z XVIII wieku.
Mieli tu spocząć m.in. Norbertani z Nowego Sącza, którzy służąc zadżumionym sami zarazili się chorobą i pomarli.
Lokalizacja

O cmentarzyku było bardzo głośno jesienią 2010 roku:

Librantowa: postawili szkołę na... cmentarzu choleryków*

Mała szkoła, niewielu uczniów, ale kontrowersje wobec jej rozbudowy ogromne. Mowa o Zespole Szkół w Librantowej. Od dłuższego czasu toczy się tutaj batalia o postawienie nowej placówki w innym miejscu. Powody są dwa - ciasnota na szkolnej działce i położenie na terenie starego cmentarzyska cholerycznego.
- Dla mnie to niepojęte, żeby w takim miejscu kontynuować rozbudowę. Przecież zmarłym należy się jakiś szacunek - oburza się Eugeniusz Rosiek, lokalny działacz sportowy i społeczny.

W związku z rozpoczętą budową sali gimnastycznej na placu za szkołą wystosował pisma do wojewody małopolskiego i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie.

Adresatów prosi o wstrzymanie inwestycji. Póki co otrzymał odpowiedź od wojewody, który zaprzeczył, aby miał w dokumentach informacji o istnieniu starego cmentarzyska.

Co innego mówią mieszkańcy Librantowej. - Teść opowiadał, że kiedy budowano tutaj pierwszą szkołę, to wykopano mnóstwo kości - mówi Marek Poręba, zamieszkały tuż obok szklanego budynku. Odwiedzamy jednego z najstarszych mieszkańców wioski. Bez mała 90-letni mężczyzna pamięta, jak przed laty ładowano ludzkie szczątki na wóz i wywożono na cmentarz w Siedlcach. - Do tamtej parafii wtedy należała Librantowa - wyjaśnia staruszek. O istnieniu nekropolii zaświadcza też kapliczka koło murów szkoły. Zabytek jest prawdopodobnie pamiątką po zarazie z lat 1622-1623, która nawiedziła Podkarpacie i Sądecczyznę. W kronikach sądeckich czytamy m.in., że " nie było wówczas rodziny ni domu, gdzie mór by nie szalał".

Koło szkoły na dawnym cmentarzysku po zarazie morowej z lat 1622-1623 (w Nowym Sączu i okolicach) stoi kapliczka, datowana na 1632 r. To nagrobek z mogiły zakonników, którzy z poświęceniem opiekowali się chorymi i zapłacili za życiem. W książce księdza Jana Sygańskiego pt. "Nowy Sącz jego dzieje i pamiątki dziejowe" z 1892 r. jest krótka wzmianka o tym miejscu - "Spoczywa tu kilku Norbertanów Sądeckich, którzy służąc zadżumionym padło ofiarą swego poświęcenia i pochowani zostali na cmentarzysku morowego powietrza w Librantowej".

Źródło

*
-Dobrze, że nie na cmentarzu flegmatyków - komentarz Kusmanka był jak zwykle bezbłędny.
Załączniki
Librantowa.jpg
Librantowa.jpg (203.08 KiB) Przejrzano 4871 razy
Librantowa (1).jpg
Librantowa (1).jpg (131.57 KiB) Przejrzano 4871 razy
Librantowa (2).jpg
Librantowa (2).jpg (160 KiB) Przejrzano 4871 razy
Librantowa (4).jpg
Librantowa (4).jpg (121.01 KiB) Przejrzano 4871 razy
Librantowa (3).jpg
Librantowa (3).jpg (184.08 KiB) Przejrzano 4871 razy
Librantowa (5).jpg
Librantowa (5).jpg (98.11 KiB) Przejrzano 4871 razy
Librantowa (6).jpg
Librantowa (6).jpg (175.32 KiB) Przejrzano 4871 razy
Librantowa (7).jpg
Librantowa (7).jpg (177.05 KiB) Przejrzano 4871 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości