Katalog młynów z województwa małopolskiego

Posty: 4
Rejestracja: środa 28 mar 2018, 13:55

Re: Katalog młynów z województwa małopolskiego

Postautor: GrzegorzZElwiry » czwartek 29 mar 2018, 07:57

Młyn przy Litawora do wdzięczny temat - wiadomo,że to młyn, obiekt jest (przynajmniej był) względnie dostępny i bezpieczny. Co więcej, jest dość stary - poświadczony na mapach co najmniej od 1876 r.

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Katalog młynów z województwa małopolskiego

Postautor: Karolina Kot » czwartek 29 mar 2018, 14:46

Wczoraj wieczorem siadłam nad archiwalnymi mapami doliny Dłubni i Szreniawy i za głowę się złapałam. Ile jeszcze lokalizacji do sprawdzenia i skatalogowania! A ile radości będzie podczas poszukiwań w terenie. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 4
Rejestracja: środa 28 mar 2018, 13:55

Re: Katalog młynów z województwa małopolskiego

Postautor: GrzegorzZElwiry » poniedziałek 14 maja 2018, 08:50

W kontekście lokalizacji do zwiedzenia bardzo interesujących informacji dotyczących młynów dostarcza gminna ewidencja zabytków:
- budynek przy ul. BIałoprądnickiej 4a to młyn dworski należacy do kompleksu Dworku BIałoprądnickiego, pochodzacy z 2 poł. XIX w., a tzw. fosa przed Dworkiem to relikty młynówki
- budynek przy ul. Litawora ma w isocie adres ul. Burszytnowa 5, jest to tzw. Młyn Bularnia, również z 2 poł. XIX w.
- interesująco zapowiada się także XIX-wieczny młyn przy ul. Szpiczakowa w Mydlnikach
- nadto ewidencja podaje jako młyny także budynek przy ul. Wojciechowskiego 14
- wspomnieć takze wypada o reliktach młyna klasztornego przy ul. Klasztornej 11a
Pominąłem lokalizacje znane, a także wątpliwe.

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Katalog młynów z województwa małopolskiego

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 14 maja 2018, 19:11

Bardzo dziękuję! Na bank pozaglądam w te miejsca. :)

Edycja wpisu:
Wieczorem, w chwili spokoju, otwarłam sobie moją ulubioną Wikimapię, by się solidnie przygotować i pozaznaczać w terenie wymienione wyżej obiekty, ale okazało się, że jakiś tajemniczy "gość" ;) kilka godzin wcześniej zrobił to za mnie i żmudne typowanie poszło mi jak po sznurku!
Jeszcze raz bardzo dziękuję za inspirację! :)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 4
Rejestracja: środa 28 mar 2018, 13:55

Re: Katalog młynów z województwa małopolskiego

Postautor: GrzegorzZElwiry » wtorek 15 maja 2018, 07:52

Cieszę się, że mogłem zainspirować. Jednak muszę też zasmucić potencjalnych gości młynów na Białym Prądniku - młyn na Białoprądnickiej od kilku lat jest przedmiotem prac budowlanych. Wpisując w wyszukiwarkę hasła: młyn białoprądnicka Kraków można znaleźć zdjęcia z budowy, a na stronie biura architektonicznego wizualizację planowanego obiektu.
Chciałbym jednak zwrócić uwagę Forumowiczów zainteresowanych Krakowem i okolicami na publikacje p. Leszka Grabowskiego dostępne na stronie Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej. Choć roją sie one od błędów merytorycznych, to jednak zawierają interesujący materiał fotograficzny, tym bardziej, że części zobrazowanych tam obiektów po prostu juz nie ma. W jednej z publikacji - dotyczącej Prądnika Białego - znaleźć można zdjęcia prądnickich młynów sprzed kilku lat.

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Katalog młynów z województwa małopolskiego

Postautor: Karolina Kot » wtorek 15 maja 2018, 09:40

Zaglądamy do prac pana Grabowskiego, a jakże! Kawał dobrej roboty no i te zdjęcia! Tak, błędy są, na naszym Forum też znajdzie się ich pewnie garściami, czasami kiedy otwieram jakiś mój stary wpis to aż włos mi się na głowie jeży. ;)
Ale - jak mawiają młynarze - kto mąkę miele, ten się umączy. Pomyłek nie popełni tylko ten, kto nic nie robi, ale inną sprawą jest uczyć się na nich i błędy naprawiać.

Stąd taki mały apel - prośba. Jeśli ktoś z czytelników wychwyci gdzieś na Forum Strażników rażący lapsus, bardzo proszę nam go unaocznić i bez skrupułów wywlec popełnioną bzdurę na dzienne światło, osobiście będę ogromnie wdzięczna.
Dożyliśmy czasów, w których ludziom wygodniej jest odpalić tablet, niż sięgnąć po książkę lub inne źródło pisane i rolą takich stron, jak nasza jest swoistego rodzaju przeniesienie wiedzy z map, publikacji, czasopism na szerokie pasma internetu.
Ale musimy to zrobić jak najbardziej rzetelnie, bo potem nas inni czytają i zdarza się, że nawet cytują, a to już jest ogromna odpowiedzialność.

Kilka lat temu, gdy moja pasja dopiero się rodziła, trafiłam na słowa, które napisał Marian Kantor - Mirski, regionalista Zagłębia Dąbrowskiego, ojciec Tadeusza Kantora:
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. Wiele z tych mogił, co dnia wczorajszego melancholijnie stały wśród pól, jutro zaorze pług oracza lub rozkopie rydel zagrodnika. Niejeden z pamiątkowych krzyżów, co zapomniany stał smutnie wśród lasu dnia poprzedniego, w następnym dniu rozpadnie się w próchno, a przepiękne legendy i podania nasze, co dzisiaj jeszcze żyją w ustach ludu, jutro zatracą się bezpowrotnie. Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia i przepaść w wieczności, bez pozostawienia śladu dla przyszłych pokoleń. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."
Ta wypowiedź stała się dla mnie inspiracją i mottem, jest nim zresztą do dziś.

I chyba to tak właśnie działa. Miło się patrzy na świeżo odnowione groby, które zaledwie kilka lat temu były zupełnie zapomniane, na tabliczki informacyjne, na których czasem z uśmiechem odnajduję fragmenty swoich własnych słów, na wydeptaną przez turystów ścieżkę na grodzisko, o którym dotąd wiedzieli tylko nieliczni, a już największą radość sprawia, gdy się widzi rodzinę z dziećmi ruszającą śladem zapomnianych miejsc, opisanych na naszym Forum i na innych podobnych stronach w sieci.
Wtedy człowiek czuje, że rzeczywiście chyba warto to wszystko robić. Dla siebie, dla pamięci przeszłości, a zwłaszcza dla przyszłych pokoleń.

Ale się rozpisałam. :D
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1326
Rejestracja: niedziela 25 mar 2018, 18:19

Re: Katalog młynów z województwa małopolskiego

Postautor: RUBEX » poniedziałek 07 lut 2022, 16:44

Nie widzę nigdzie młynu w Kalisiu pod Wolbromiem (Lokalizacja), a na wikimapii widzę zdjęcia Szkieletka :)
Gdyby nie to że pobłądziłem tam przedwczoraj klucząc pomiędzy bagnami do dziś bym sobie nie przypomniał.
"Droga na sam szczyt, a tam nie ma nic - tylko ślady po pokoleniach..."

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Katalog młynów z województwa małopolskiego

Postautor: Karolina Kot » środa 09 lut 2022, 01:17

Nie wiem, jak to się stało.
W ogóle nie kojarzę tego młyna, ale mam niezłą lukę pamięciową z tamtego okresu.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość